Češi v Argentině prohrávají, Slováci mají na lopatě Španělsko

Čeští tenisté prohrávají po úvodních dvouhrách v prvním kole Davisova poháru s Argentinou 0:2 na zápasy. Tomáš Berdych podlehl v Buenos Aires Guillermu Coriovi, už předtím česká jednička Jiří Novák nestačil na Davida Nalbandiana. Novák neuspěl v daviscupové dvouhře po čtyřech letech a deseti výhrách.

Jiří Novák.

Novák začal dobře a umlčel šest tisíc domácích fanoušků, když hned v prvním gamu vzal Nalbandianovi servis. Rychlý brejk české jedničce stačil k zisku první sady, v které byl sedmadvacátý hráč žebříčku ATP jistější a přesnější.

Od druhého setu na kurtu úřadoval svými vítěznými míči Nalbandian. Naopak Novák začal chybovat, dvakrát přišel o servis a set hladce ztratil. Ve třetí sadě se rozhořela pravá antuková bitva. Novák sice získal jako první soupeřovo podání, ale následně dvakrát ztratil vlastní a rázem prohrával 1:2 na sety.

Ve čtvrtém setu Novák udělal v deváté hře dvě ze svých tří dvojchyb v utkání a popáté si prohrál servis. Pro Nalbandiana pak nebyl problém dovést set a celý zápas do vítězného konce.

Novák s Berdychem i do čtyřhry

Devatenáctiletý Berdych se v duelu s Coriou v úvodním setu ujal vedení, brejk ale neudržel. Ve druhé sadě se situace opakovala, tentokrát dokázal český tenista vzít soupeři podání i podruhé a vyrovnal na 1:1. V dalším průběhu zcela dominoval Coria, který se opíral především o vynikající první podání, a Berdycha vyprovodil s 'kanárem'. Čtvrtou sadu pak opět získal poměrem 6:3.

Rozhodnutí o tom, kdo postoupí do čtvrtfinále, může padnout už v sobotní čtyřhře. Kapitán českého týmu Cyril Suk do ní původně nahlásil dvojici Jan Hernych, Tomáš Zíb, nyní je ale pravděpodobné, že její složení změní. Nastoupit by mohl Jiří Novák, který po své dnešní porážce oznámil, že je připraven hrát. Jeho partnerem by měl být Berdych.

Argentina - Česká republika 2:0 po prvním dnu
Nalbandian - Novák 4:6, 6:2, 6:3, 6:4; Coria - Berdych 6:3, 3:6, 6:0, 6:3.

Španělští tenisté, loňští vítězové Davisova poháru, jsou v utkání prvního kola nového ročníku soutěže v Bratislavě na pokraji vyřazení. Dominik Hrbatý si v dnešní druhé dvouhře poradil se španělskou dvojkou Fernandem Verdascem, když vyhrál 3:1 na sety a zvýšil vedení slovenského výběru na 2:0.

Hrbatý porazil Verdasca účinným servisem a rychlým pohybem. Španěl měl navrch jenom ve třetím setu, který vyhrál v tie- breaku. Čtvrtý set už ale slovenský tenista získal pro sebe a dotáhl zápas do vítězného konce.

"Základem mého vítězství bylo kvalitní první podání, díky němuž jsem si vytvořil potřebný tlak," zhodnotil zápas Hrbatý. V prvním dnešním utkání přehrál Karol Beck jedničku hostí Feliciana Lopeze.

Slovensko - Španělsko 2:0 po prvním dnu
Beck - Lopez 6:4, 7:5, 6:3, Hrbatý - Verdasco 6:3, 6:4, 6:7 (7:9), 6:3.
ŠTRASBURK: Francie - Švédsko 1:1 po prvním dnu
Mathieu - J. Johansson 6:3, 6:4, 6:2, Grosjean - T. Johansson 4:6, 4:6, 6:7 (1:7).
MOSKVA: Rusko - Chile 1:1 po prvním dnu
Južnyj - Gonzalez 6:7 (4:7), 7:5, 3:6, 6:7 (4:7), Safin - Garcia 6:1, 3:6, 6:3, 7:6 (7:4).
BRAŠOV: Rumunsko - Bělorusko 1:1 po prvním dnu
Hanescu - Mirnyj 6:7 (6:8), 4:6, 6:3, 4:6, Pavel - Volčkov 6:4, 7:6 (7:2), 7:6 (7:2).
FRIBOURG: Švýcarsko - Nizozemsko 0:2 po prvním dnu
Chiudinelli - Schalken 6:7 (4:7), 6:4, 3:6, 7:5, 2:6, Wawrinka - Wessels 6:7 (12:14), 7:6 (7:4), 6:7 (7:9), 4:6.