Američané vypadli v prvním kole Davisova poháru

CARSON

Američtí tenisté překvapivě vypadli již v prvním kole Davisova poháru. V kalifornském Carsonu nestačili na Chorvatsko, které k postupu dovedl Ivan Ljubičič. Pětadvacetiletý tenista v pátek porazil Andre Agassiho, v sobotu byl jedním ze členů chorvatského vítězného deblu a v neděli přidal rozhodující třetí bod.

V nervydrásající bezmála čtyřhodinové bitvě totiž po setech 4:6, 6:3, 7:6, 6:7 a 6:2 porazil americkou jedničku, třetího hráče světa Andyho Roddicka. Tým Spojených států amerických na triumf v Davis Cupu čeká již od roku 1995 a nejdelší půst za posledních 68 let bude pokračovat i nadále.

"Je to těžké popsat, je to hodně špatné. V našem sportu neexistuje horší pocit než prohrát zápas v Davisově poháru, zvlášť když na vás kolegové z týmu spoléhají," litoval zklamaný Roddick.

Ljubičič na Američany umí. U tří bodů chorvatského týmu byl již před dvěma lety, kdy tenisté z Balkánu v Záhřebu rovněž vyřadili Američany v prvním kole. V této sezoně čtrnáctý hráč světového žebříčku již čtyřikrát postoupil do finále turnaje ATP a dobrou formu potvrdil i v týmové soutěži.

"Myslím, že tahle zpráva obletí celý svět, protože porazit za tři dny Andreho, bratry Bryanovy i Roddicka je skvělý počin. Myslel jsem si, že mohu vyhrát jednu dvouhru, abych si udržel sebevědomí, ale vyhrál jsem všechno a je to úžasné," radoval se Chorvat.

Za rozhodnutého stavu do závěrečné dvouhry místo Agassiho nastoupil deblový specialista Bob Bryan, který v zápase hraném na dva vítězné sety porazil chorvatského náhradníka Roka Karanušiče. Na postupu Chorvatů do čtvrtfinále proti Rumunsku to však již nic změnit nemohlo. Loňské finalisty z USA stejně jako obhájce titulu Španěly čeká baráž o udržení ve Světové skupině.

Davisův pohár - Světová skupina, 1. kolo
USA - Chorvatsko 2:3
Roddick - Ljubičič 6:4, 3:6, 6:7 (11:13), 7:6 (9:7), 2:6, B. Bryan - Karanušič 6:2, 3:6, 6:1.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200