Berdych v semifinále Turnaje mistrů? Musí po sedmi letech porazit Nadala

Londýn

Tomáš Berdych má jasno a nekalkuluje. K postupu do semifinále Turnaje mistrů v Londýně mu sice stačila výhra Davida Ferrera nad Stanislasem Wawrinkou, jenže rozjetý Švýcar si unaveně působícího Španěla vychutnal a zvítězil 6:7, 6:4 a 6:1. Český tenista tak musí od 21:00 SEČ (živě vysílá Fanda, on-line na Sport.cz) porazit Rafaela Nadala. Má to však háček, momentální světovou jedničku naposledy přehrál před sedmi lety.

Radost Tomáše Berdycha po zisku první sady v duelu se Španělem Davidem Ferrerem.

"Spolehnu se na vlastní výkon a půjdu do toho," vyhlásil Berdych po výhře nad Ferrerem, která ho udržela ve hře o semifinále. To si z předešlých tří účastí mezi elitní osmičkou zahrál jen v roce 2011.

Letos má Berdych postup ve vlastních rukou. S Nadalem se utká o první místo ve skupině, které mu zajistí dvousetová výhra nad Španělem.

"Nečekám, že bude hrát volněji"

"Nemůžu mít těžšího soupeře," řekl Berdych o utkání s Nadalem, který letos vyhrál deset turnajů a potřetí v kariéře ukončí rok na prvním místě světa. "Ale všichni jsme jenom lidi," usmál se Berdych, který Nadalovi podlehl patnáctkrát po sobě.

Berdych se nezaobíral variantami, jak postoupit do semifinále. "Tenis už se do pátku líp nenaučím. Lehce potrénuju a tím to hasne. Spolehnu se na vlastní síly a půjdu do toho," zopakoval svěřenec trenéra Tomáše Krupy. Nečeká od Nadala, že by zápas bral volněji, protože už má účast v semifinále jistou. "Rafa je bojovník a nečekám od něj žádný dárek. Každý zápas s ním je jako finále," řekl.

Letos s Rafou neuhrál ani set

Osmadvacetiletý Berdych porazil Nadala jen třikrát z 19 zápasů a prohrál s ním posledních patnáct duelů. Letos spolu hráli čtyřikrát a Berdych nevyhrál ani set, naposledy vzdal za stavu 2:4 v prvním setu v semifinále v Pekingu.

Naposledy Berdych Nadala porazil na tvrdém povrchu v hale ve čtvrtfinále v Madridu v říjnu roku 2006. Tehdy český hráč zvítězil 6:3 a 7:6.