Rubriky:

Tenis

Kvitová je jako Real Madrid, váží si kondiční trenér Všetíček práce s tenistkou

9. listopadu 2013 13:10 - Londýn

Zocelit Petru Kvitovou, aby měla místo tuku svaly a mohla se pohybem a silou úderu vyrovnat například Sereně Williamsové. Takový úkol dostal kondiční trenér Marek Všetíček a dělá vše proto, aby byla česká tenisová jednička fit a vyhýbala se jí zranění.

 

Osman Orsal, Reuters

"Pro mě to je obrovská čest, že jsem byl oslovený. Toho si strašně vážím a na druhou stranu je obrovská výzva pracovat s opačným pohlavím," řekl Všetíček v Londýně, kde doprovází Radka Štěpánka na Turnaji mistrů.

S Kvitovou stihli krátce zapracovat na pohybu už po US Open a velký blok kondice je čeká na přelomu listopadu a prosince na Floridě. "Když přirovnám možnost pracovat s Petrou k fotbalu, tak to je jako když dostanete nabídku od Realu Madrid," řekl Všetíček.

Třiadvacetiletá Kvitová chodí od léta se Štěpánkem a díky tomu si Všetíček přibral pod křídla i Kvitovou. "Radek je v jiném stupni úrovně z hlediska kondice. Je to hotový hráč, má své kondiční šablony zažité a je jasné, že Péťa je na začátku. Začne od piky, od vysvětlování techniky pohybu, napasování jiného režimu, než byla zvyklá. Ty změny bude pociťovat a jen čas ukáže, jak se s tím vypořádá," řekl.

Uznávaný odborník začínal s kondicí v tenise jako jeden z prvních v roce 1988 s Karlem Nováčkem, později osmým hráčem světa. Pak byl po boku světové dvojky a vítěze Australian Open Petra Kordy a v posledních letech pracuje se Štěpánkem, kterému už několikrát pomohl po různých zdravotních problémech znovu do špičky.

Tlak ho nevyplaší

Kvitová bude nejspíše hned od prvních turnajů v Austrálii ostře sledovaná a mnozí možná čekají od spolupráce se Všetíčkem zázraky. Ten přílišné nadšení krotí, protože ze zkušeností ví, že jde o běh na dlouhou trať. "Chci se zaměřit na to, aby Péťa nebyla zraněná, aby bylo její tělo odolnější a její kariéra se prodloužila. Nevyplaší mě tlak, který může vzniknout, že chceme všechno hned," uvedl klidně.

Snahou Všetíčka s Kvitovou ani není redukovat váhu hráčky. "Náš cíl je proměnit tuk ve svaly," uvedl. "Podívejte se na Serenu (Williamsovou). Nepotřebujeme nějaké číslo. Potřebujeme svaly a do nich tréninkem dostat kvalitu, aby byly schopné reagovat na rychlý a agresivní tenis, jaký předvádí právě třeba ta Serena. Když s ní chce hrát, musí být konkurenceschopná nejen v úderech, ale i v pohybu," řekl.

V době svého skvělého roku 2011, v kterém zářila a ovládla Wimbledon či Turnaj mistryň, spolupracovala Kvitová na kondici s Jozefem Ivankem a od loňského podzimu neúspěšně s Kristiánem Bajzou. "Minulost nezkoumám. Když Petřin tým zvažoval, v jaké oblasti by se mohla posunout, vybrali si kondiční trénink. Přišel jsem do rozjetého vlaku a budu se snažit ho rozjet ještě větší rychlostí," sdělil Všetíček.

Úspěchy zařídila psychika

Už krátký trénink po US Open přinesl do hry Kvitové oživení. V Asii jeden turnaj vyhrála, jednou byla v semifinále, do kterého postoupila i na Turnaji mistryň. "Byla to příliš krátká doba, aby věci v kondici mohly mít vliv. Spíš to přičítám psychickému impulzu, který mým příchodem dostal celý její tým," řekl Všetíček.

Se Štěpánkem se Všetíček dorozumívá očima, protože ví, že pracuje s hráčem milujícím tenis. "To je nádhera pro trenéra, když má svěřence, který se do práce těší," uvedl Všetíček. Už stihl poznat, že s Kvitovou to bude podobné. "Ona se na trénink taky těší a má v sobě vlastnosti profesionála. Teď ale přijde ta největší zátěž, což prověří celý tým. My nevíme, jak bude reagovat. Musíme se s tím poprat," sdělil.

Nesmí tlačit na pilu

Všetíček ví, že musí být s Kvitovou velice opatrný na reakce hráčky a netlačit zbytečně na pilu. "V tenisu je strašně důležitá vlastnost a tou je improvizace. Nevím, jak bude Péťa na zátěž reagovat, a je tam princip postupnosti a nenechám se zatlačit časem, i kdyby ona měla ty výsledky horší," konstatoval Všetíček. "Vím, že tohle je odlišnost a u Péti je jiný práh bolesti než u Radka. To jsou věci, na které je třeba reagovat. Já brzdím, když začíná nějaký signál, a nejdu přes závit."

Každý kondiční trenér má vlastní metody přípravy. Všetíček tomu svému říká tréninkový koktejl. "A záleží, jak ho namícháte. Nejde jenom o práci na kurtu, v posilovně a na atletickém oválu. Patří sem i výživa," doplnil.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..