Šarapovová - Bouchardová 4:6, 7:5, 6:2Šarapovová je potřetí v řadě ve finále Roland Garros, vyzve ji Halepová. Září i čtrnáctiletá Češka

Ve finále ženské dvouhry na Roland Garros se v sobotu utkají Maria Šarapovová a Simona Halepová. Zatímco ruská tenistka bude hrát o titul na pařížské antuce třetí rok po sobě, Rumunka Halepová postoupila do prvního grandslamového finále v kariéře. Český tenis má zastoupení v semifinále juniorek. Postoupila tam čtrnáctiletá Markéta Vondroušová z I. ČLTK Praha

Ruska Maria Šarapovová po semifinálové výhře nad Eugenií Bouchardovou z Kanady. V Paříži bude znovu hrát o trofej.

Sedmá nasazená Šarapovová bude usilovat o svůj pátý grandslamový triumf díky čtvrtečnímu semifinálovému vítězství 4:6, 7:5, 6:2 nad Eugenií Bouchardovou z Kanady. Sedmadvacetileté Rusce se v třetím zápase za sebou podařilo postoupit navzdory tomu, že prohrála první sadu. Svou vítěznou sérii v třísetových duelech na antuce protáhla už na 19 utkání.

"Raději bych ty zápasy vyhrála ve dvou setech, ale tak to prostě je. Jestli jsou potřeba k vítězství tři hodiny a tři sety, tak jsem na to připravená," řekla bývalá světová jednička Šarapovová, jež v roce 2012 v Paříži triumfovala a zkompletovala kariérní Grand Slam. Loni prohrála ve finále s Američankou Serenou Williamsovou.

Bývalá světová jednička Šarapovová v roce 2012 v Paříži triumfovala a zkompletovala kariérní Grand Slam, loni prohrála ve finále s Američankou Serenou Williamsovou.

Dvacetiletá turnajová osmnáctka Bouchardová hrála na Roland Garros teprve podruhé v kariéře, loni podlehla Šarapovové už v druhém kole. Postupem do semifinále zopakovala talentovaná Kanaďanka úspěch z předchozího grandslamu v Austrálii.

"Je to zklamání. Byla jsem agresivní, což jsem chtěla. Častokrát jsem si výměnu dobře připravila, ale nebyla jsem schopna zakončit tak, jak bylo potřeba," řekla Bouchardová.

Rumunka vystoupá na třetí místo v žebříčku

Turnajová čtyřka Halepová zdolala 6:2, 7:6 Němku Andreu Petkovicovou, přičemž pro obě to bylo první grandslamové semifinále. Dvaadvacetiletá Rumunka je zatím v Paříži suverénní, ještě neztratila set a dnes hrála první tie-break.

"Je úžasný pocit vědět, že si zahraju ve finále tady v Paříži. Andrea byla velmi těžká soupeřka, je to hodně dobrá hráčka, ale já byla v závěru silnější. Mám teď spoustu sebevědomí a těším se na finále. Snad odehraju další kvalitní zápas," uvedla Halepová, která díky své pařížské jízdě vystoupá poprvé v kariéře až na třetí místo žebříčku.

Dosavadní tři vzájemné duely mezi finalistkami vyhrála Šarapovová. Naposledy před necelým měsícem porazila Halepovou ve třech setech ve finále turnaje v Madridu. "Musím proti ní být hodně agresivní. Je to skvělá hráčka. Dám do toho všechno a snad to bude stačit," řekla Halepová.

Vondroušová drtí soupeřky ve dvouhře i čtyřhře

Už do semifinále dvouhry juniorek postoupila při své grandslamové premiéře čtrnáctiletá Markéta Vondroušová. Hráčka I. ČLTK Praha ve čtvrtfinále porazila Slovenku Rebeccu Šrámkovou 6:3, 4:6 a 6:3.

Levou rukou hrající Vondroušová, 43. hráčka juniorského žebříčku ITF a loňská finalistka prestižního turnaje Orange Bowl v Miami, cestou mezi nejlepší čtyřku na French Open vyřadila mimo jiné i druhou nasazenou Catherine Bellisovou z USA. Do semifinále Vondroušová prošla i ve čtyřhře, v níž hraje právě s Bellisovou.

Poslední českou vítězkou mezi juniorkami na Roland Garros je Hana Mandlíková z roku 1978, před ní dokázaly v Paříži vyhrát Regina Maršíková (1975) a Renáta Tomanová (1972).

Výhra v mixu - dárek k narozeninám

Šampióny ve smíšené čtyřhře se stali Nizozemec Jean-Julien Rojer a Němka Anna-Lena Grönefeldová, která trofej získala den po 29. narozeninách. V mixu na grandslamech se německá oslavenkyně radovala z titulu podruhé, před pěti lety vyhrála Wimbledon s Markem Knowlesem z Baham.

Grönefeldová s Rojerem ve finále porazili osmé nasazené, další Němku Julii Görgesovou s Nenadem Zimonjičem ze Srbska 4:6, 6:2 a 10:7. Spolu s trofejí si rozdělí prémii 110 000 eur. "Rozhodli jsme se na poslední chvíli hrát spolu, ale klaplo to náramně," řekla vítězka.

Grönefeldová s Rojerem se na listinu šampiónů z pařížské antuky zapsali po Lucii Hradecké s Františkem Čermákem. Letos Hradecká s polským spoluhráčem Mariuszem Fyrstenbergem vypadla ve 2. kole právě s dnešními vítězi.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 23 968 900 eur):
Muži:
Čtyřhra - semifinále:
Granollers, M. López (12-Šp.) - Draganja, Mergea (Chorv./Rum.) 6:3, 1:6, 6:3
Benneteau, Roger-Vasselin (11-Fr.) - Golubjov, Groth (Kaz./Austr.) 3:6, 6:3, 6:4
Ženy:
Dvouhra - semifinále:
Šarapovová (7-Rus.) - Bouchardová (18-Kan.) 4:6, 7:5, 6:2
Halepová (4-Rum.) - Petkovicová (28-Něm.) 6:2, 7:6 (7:4)
Smíšená čtyřhra:
Finále:
Grönefeldová, Rojer (Něm./Niz.) - Görgesová, Zimonjič (8-Něm./Srb.) 4:6, 6:2, 10:7