Djokovič - Federer 6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4Djokovič ovládl finále, čeká ho tanec s Kvitovou. Federer si na rekord musí počkat

Londýn/Praha

Srb Novak Djokovič ovládl finále. Ztratil sice šanci rozhodnout už ve čtvrtém setu, byl ošetřován na kurtu, ale přesto rozhodující bitvu wimbledonské mužské dvouhry se Švýcarem Rogerem Federerem dotáhl k vítěznému konci. Zažil mnohem složitější cestu k triumfu než Petra Kvitová, s níž ho v neděli večer čeká tanec na závěrečném plese šampiónů. Mužská pětisetová bitva trvala 3 hodiny a 56 minut. A byla plná zvratů. Djokovič ve svých sedmadvaceti získal sedmou grandslamovou trofej kariéry, druhou ve Wimbledonu a první pod trenérským dohledem Borise Beckera. Federer přišel o možnost stát se rekordmanem londýnského klání...

Novak Djokovič s trofejí za vítězství ve Wimbledonu.

Přitom proti Srbovi začal lépe, v tie breaku urval první set, v němž se soupeři nepustili k jedinému brejkbolu. Na začátku druhé sady Djokovič uklouzl a jen ztěžka se sbíral. Nechal si dokonce ošetřit kotník, ale vyhrál 6:4 a obrat dovršil ve třetím setu, kterou opět rozhodla zkrácená hra. Pokračoval souboj servisů, na esa vyhrál v celém zápase Federer 29:13. S dalším tie-breakem však tentokrát naložil Djokovič mnohem lépe a získal ho poměrem 7:4.

Ve čtvrtém setu Federer odvrátil hrozící konec. V utkání se zachránil ziskem Djokovičova servisu za stavu 3:5, pak esem eliminoval mečbol a velký obrat v setu završil výhrou 7:5.

Federer doslova utekl tenisovému hrobníkovi. A vypadalo to s ním rázem lépe. V pátém setu si Djokovič vyžádal znovu ošetření nohy. Ale pak už soupeři nedal šanci.

Švýcar v rozhodujícím dějství sice často vracel Djokovičovy rány do rohů dvorce, přečkal i tři brejkboly, které mohly soupeře vynést do vedení 5:3. Jenže v desátém gamu ho  přesnost opustila a za stavu 15:40 poslal bekhend do sítě.

"Nebylo jednoduché se zkoncentrovat a najít další energii, když jsem prohrál čtvrtý set. Ani nevím, jak jsem to dokázal," přiznal Srb po utkání s pohárem v náručí.

Triumf věnoval Jeleně. Přihlížel princ a také Beckham

Vítězství věnoval i své budoucí ženě Jeleně, s níž chystá svatbu hned po Wimbledonu, a prvnímu potomkovi. Ten má přijít na svět na podzim.

Dvaatřicetiletý Švýcar před očima prince Williama a jeho ženy vévodkyně Kate, s nimiž v královské lóži seděl i David Beckham, nerozšířil sbírku sedmi titulů v Londýně a sedmnácti grandslamových celkově. O wimbledonský rekord v Open éře se dál dělí s Američanem Petem Samprasem.

"Ani jsem nevěřil, že jsem to dotáhl do pátého setu, chvíli to opravdu nevypadalo dobře. Bitvy s Novakem nejsou nikdy jednoduché. Hlavně fyzicky, protože se skvěle pohybuje. Mohu mu jen blahopřát, zasloužil si vyhrát," uznal Federer.

V Londýně Federer hrál už deváté finále. Alespoň to je tedy pro něj rekord. V boji o titul podlehl do dneška jen v roce 2008 v pětisetové bitvě Španělovi Rafaelu Nadalovi. Teď podobně i srbskému soupeři.

S ním se střetnul už po pětatřicáté, bilanci má lepší - už ale jen 18:17.

Bude zase jedničkou

Djokovič byl letos nejvýše nasazený a wimbledonský triumf  zopakoval po třech letech. Jako Kvitová. Hrál své čtrnácté grandslamové finále, ale pět z posledních šesti prohrál. Tentokrát se prosadil.

Vítěz dvouhry mužů si stejně jako v případě tenistek vydělal 1,76 miliónu liber, v přepočtu 60,9 miliónu korun.

Nejvýše nasazený Srb se v pondělí vrátí na pozici světové jedničky místo Španěla Rafaela Nadala, který vypadl už ve čtvrtém kole.

Mix vyhráli Zimonjič a Stosurová

Poslední trofej turnaje získali ve smíšené čtyřhře Srb Nenad Zimonjič a Samantha Stosurová z Austrálie. Oba už tituly z grandslamů měli, spolu však triumfovali poprvé. Zimonjič se na londýnské trávě dočkal premiérově, Stosurová už v roce 2008 vytvořila vítězný pár s Bobem Bryanem z USA.

Bývalé deblové jedničky ve světovém žebříčku ve wimbledonském finále mixu porazili Maxe Mirného z Běloruska a tchaj-wanskou tenistku Hao-Ching Chan 6:4, 6:2.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon (tráva, dotace 25 miliónů liber):
Muži:
Dvouhra - finále:
Djokovič (1-Srb.) - Federer (4-Švýc.) 6:7 (7:9), 6:4, 7:6 (7:4), 5:7, 6:4
Smíšená čtyřhra:
Finále:
Zimonjič, Stosurová (15-Srb./Austr.) - Mirnyj, Hao-Ching Chan (14-Běl./Tchaj-wan) 6:4, 6:2
Junioři:
Rubin (USA) - Kozlov (6-USA) 6:4, 4:6, 6:3
Čtyřhra - finále:
Luz, Zormann (3-Braz.) - Kozlov, Rublev (1-USA/Rus.) 6:4, 3:6, 8:6
Juniorky:
Ostapenková (Lot.) - Schmiedlová (8-SR) 2:6, 6:3, 6:0
Grendeová, Čchiou Jü Jie (Indon./Čína) - Bouzková, Galfiová (ČR/Maď.) 6:2, 7:6 (7:5)