Brňanky po třech letech třetí v Eurolize

BOURGES

Brněnské basketbalistky po třech letech vyrovnaly historický úspěch klubu ve finálovém turnaji Euroligy, když po vysokém vítězství nad pořádajícím francouzským Bourges skončily třetí.

"Bronzové umístění považuji za skvělý výsledek a nebýt pokaženého úvodu duelu s Jekatěrinburgem, mohli jsme tu hrát finále," hodnotil trenér Jan Bobrovský. Zápas o třetí příčku před vyprodaným hledištěm rozhodla 15bodová šňůra českých mistryň již ve druhé čtvrtině, kdy během sedmi minut zvýšily z vedení o koš až na 35:18.

Skvěle si počínala Vodičková, která sbírala odražené míče a prosazovala se i v koncovce. "Vyplatilo se tlačit hru přes pivotky a hlavně děvčata udržela celou dobu maximální koncentraci," tvrdil kouč.

Brňanky i bez zraněné Godalyové ovládly dění na palubovce perfektní obranou a nutily soupeřky k ukvapené a nepřesné střelbě. Ve 25. minutě to bylo již 58:36, když smršť trojek předvedly Machová s Vítečkovou a zápas se proměnil v exhibici hostí. Hráčky Bourges bez zraněných opor Tuvičové s Melainovou působily bezradně, takže rychlé Machová se Žirkovou stačily několikrát vypíchnout míč a s přehledem zakončit brejk. Jednoznačný obraz hry se nezměnil ani v závěrečné čtvrtině, kdy dostaly příležitost všechny hráčky z lavičky.

Bourges-Gambrinus JME Brno 54:93
Nejvíce bodů: Vodičková 18, Machová 17, Vítečková 16, Žirková 15, Blahůšková 14 - Korstinová 22, Santosová a Souvreová po 14, 3200 diváků, čtvrtiny 16:14, 27:13, 33:11, 17:16.
Další výsledky závěrečného turnaje Euroligy - semifinále: Brno-Jekatěrinburg 65:74 (Vodičková 14, Vítečková 11, Šakirovová 10 - Griffithová 18, Archipovová 15, Baranovová 13), Bourges-Valenciennes 57:89 (Santosová a Korstinová po 14 - Wautersová 22, Feasterová 16, Sauretová 14).

Evropskou ligu basketbalistek vyhrál Jekatěrinburg

Vítězství v Evropské lize vybojovaly basketbalistky Jekatěrinburgu, semifinálové přemožitelky brněnského celku. Ruský tým ve finále porazil obhájkyně prvenství z Valenciennes po dramatickém závěru 82:80. Jekatěrinburg sice vedl ve 27. minutě už o 21 bodů (63:42), v závěru ale mohutně finišující Francouzky dokázaly snížit rozdíl na dva body. Na zvrat už ale neměly čas. Z klubů ze zemí bývalého Sovětského svazu naposledy vyhrál ženský PMEZ před jedenadvaceti lety celek Daugava Riga. V základní části letošní Evropské ligy skončil přitom Jekatěrinburg až na čtvrtém místě. V průběhu sezony ale získal k pětici ruských reprezentantek dvě Američanky Griffithovou a Miltonovou, které je i ve finále dovedly k triumfu. Jekatěrinburg ve finále zaskočil své soupeřky rychlou kombinační hrou s kvalitní obranou. Ruský tým stačil dokonale pokrýt v podkošových soubojích hlavní zbraň Valenciennes, pivotku Wautersovou, která znervózněla a zápolila s přesností v koncovce.Naopak na ruské straně dominovaly v podkošových soubojích Baranovová společně s Griffithovou, které uplatnily svou převahu a obě stačily i přesně zakončovat. Ruský tým získal důležitý náskok už v prvním poločase přesnou střelbou z tříbodového území, když z šesti pokusů byl pouze jeden neúspěšný. Po skončení zápasu byly vyhlášeny tři nejlepší hráčky turnaje a ocenění se dočkala i Kamila Vodičková, kterou doplnily finalistky Jelena Baranovová (Jekatěrinburg) a Ann Wautersová (Valenciennes).

UMMC Jekatěrinburg - USV Valenciennes 82:80 (26:21, 49:38, 67:50)
Body: Baranovová 19, Griffithová 17, Miltonová 13, Šnyjukovová 10, Gustlinová 8, Osipovová 6, Archipovová 6, Kuzminová 3 - Feasterová 20, Wautersová 18, Le Dreanová 12, Batkovičová 10, Antibeová 10, Lawsonová 6, Sauretová 4. Rozhodčí: Sutulovič (SČH), Cerebruch (It.). Fauly: 20:20. Trestné hody: 20/16 - 25/23. Trojky: 8:3. Diváci: 3200.