Rubriky:

Tenis

Antukový chrám s militantními fanoušky. Tenisté projdou horkou francouzskou lázní

2. září 2014 19:16 - Praha

Dvakrát po sobě vyhráli čeští tenisté Davis Cup, ale možná až nyní je čeká nejvypjatější zápas za poslední roky. V antukovém chrámu na Roland Garros nebudou od 12. do 14. září soupeřit pouze s francouzskými mušketýry, ale i s vyprodaným kotlem militantních fanoušků.

 

Eduardo Munoz, Reuters

Na žádném grandslamovém turnaji nejsou tak specifičtí příznivci jako na French Open. Před losem si Češi většinou přejí, aby se alespoň v úvodních kolech druhého grandslamu roku vyhnuli francouzským soupeřům. Jakákoli maličkost v souboji s domácími hráči totiž dokáže publikum poštvat proti soupeři.

Radek Štěpánek, který je zvyklý, že na kurtu projevuje emoce, si při zápasech s Francouzi na Roland Garros dává velký pozor. „Když tam člověk hraje proti domácímu hráči, nebývá to snadné. Lidi se snaží povzbuzovat, jak to jde, občas je to na hraně... Ale já je nebudu pomlouvat. Že se chovají divoce, to stejně nezměním," prohlásil před časem český veterán.

Oba tenisové tábory se sice už respektují, ale na turnajích se rozhodně příliš nevyhledávají. „Komunikace s Francouzi vázne," připouští český kapitán Jaroslav Navrátil.

Před pár lety to však bylo mnohem horší. Hráči galského kohouta dokonce označili Tomáše Berdycha za nejméně oblíbeného tenistu na okruhu, za což mohl především nenávistný wimbledonský duel s Fabricem Santorem z roku 2006. Na kurtu létaly nadávky, český tenista protivníka nepokrytě parodoval a nakonec mu Francouz odmítl podat ruku. O dva roky později měl explozivní atmosféru také Berdychův pařížský střet s Michaelem Llodrou. "Člověk, aby se pomalu bál tady uhrát bod," říkal nasupeně český tenista po pětisetové porážce.

Špatné zkušenosti však měli i čeští organizátoři. V roce 2002 zamířili s týmem kapitána Jana Kukala ve čtvrtfinále do Pau proti obhájcům trofeje a setkali se tam s přezíravým jednáním. „Moje tehdejší zkušenost je negativní, Francouzi jsou velice militantní," vzpomínal Miroslav Černošek, majitel promotérské společnosti Česká sportovní, která o daviscupové reprezentanty pečuje. „Přístup francouzské federace je ale tentokrát mnohem lepší, než jsme zažili v Pau," mírnil situaci ředitel České sportovní Vladimír Šafařík.

Štěpánek otřásl Simonem

Navíc sebevědomí Francie během třinácti let od posledního triumfu v Davis Cupu utrpělo nejeden šrám. Do Ostravy na 1. kolo v roce 2009 přijely bezmála tři desítky francouzských novinářů i několik stovek fanoušků, aby sledovaly, jak Štěpánek v rozhodující dvouhře způsobil debutantovi Gillesu Simonovi psychický otřes a nebožáka naprosto rozebral.

V Paříži si Češi chystají ideální podmínky, aby je nerušily žádné vedlejší okolnosti a mohli se soustředit výhradně na své výkony. Hotel, v němž bude hostující výprava ubytována, je také zcela mimo turistické tepny. „Víme, že hrát na tak významných kurtech je velká odpovědnost a chceme, aby se kluci cítili výborně," řekl Šafařík.

V antukové peci na kurtu Philippa Chatriera už si ale Berdych a spol. musí pomoci sami.

Bilance proti Francouzům
Tomáš Berdych (7.)
Tsonga 5:2 (na antuce 0:0).
Monfils 3:1 (1:1).
Gasquet 3:5 (1:1)
Benneteau 3:1 (0:0)
Simon 3:5 (0:1)
Lukáš Rosol (27.)
Tsonga 0:1 (0:0)
Monfils 0:0
Gasquet 0:1 (0:1)
Benneteau 1:1 (0:1)
Simon 2:1 (2:0)
Radek Štěpánek (39.)
Tsonga 1:3 (0:0)
Monfils 3:6 (1:1)
Gasquet 3:1 (0:1)
Benneteau 2:4 (0:1)
Simon 2:1 (1:0)
Jiří Veselý (75.)
Tsonga 0:0
Monfils 1:0 (0:0)
Gasquet 0:0
Benneteau 0:0
Simon 0:0
Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..