Už jsem to balil, přiznal Federer. Pak ale dokonal parádní obrat

New York/Praha

Bláznivý zápas! Neskutečný comeback! Úžasný Federer! Servery švýcarských deníků se topí v extázi. Tenista Roger Federer předvedl v dramatickém čtvrtfinále US Open proti Francouzi Gaëlu Monfilsovi famózní zmrtvýchvstání. Sedmnáctinásobný grandslamový vítěz už prohrával 0:2 na sety a ve čtvrté sadě čelil dvěma mečbolům, přesto dokázal bezmála tři a půl hodiny trvající bitvu dovést do vítězného konce a v New Yorku si zahraje podeváté semifinále. Naposledy se však mezi elitní čtyřku probil v Big Apple v roce 2011.

Radost Rogera Federera po posledním míčku ve čtvrtfinálovém duelu s Gaëlem Monfilsem.

V desátém vzájemném utkání nakonec třiatřicetiletý Švýcar vydřel osmou výhru, ale proti skvěle hrajícímu Monfilsovi se dlouho nedokázal prosadit. Na pokraji vyřazení se ocitl za stavu 4:5 a 15:40 ve čtvrtém setu.

„Gaël hrál vážně skvěle, a když jsem stál proti dvěma mečbolům, necítil jsem se bůhvíjak. Už jsem si říkal, pane, tak to je poslední míč. Zkus aspoň zabojovat a nezkaz lehký úder," vykládal později švýcarský fenomén.

A podařilo se: oba mečboly odvrátil dobrým servisem a odvážnými údery. Při prvním mečbolu Monfils zahrál příliš dlouhý bekhend a jeho druhou možnost odmítl Federer vítězným forhendem. A nabuzený Švýcar hned získal pět her v řadě...

„Bylo to hodně rychlé. Myslím, že jsem byl mimo tak pět minut a Roger toho využil," uvedl ke klíčovému úseku zápasu Francouz, jenž v závěrečném dějství psychicky zcela odpadl.

Vyzrál na něho jen Berdych

„V pátém setu jsem se cítil báječně, v průběhu zápasu jsem hrál lépe a lépe. Je neuvěřitelné, že se mi povedlo utkání takhle otočit. Mám z toho krásný pocit," uvedl Federer, jenž vyhrál ze stavu 0:2 na sety podeváté v kariéře. Pod umělým osvětlením na dvorci Arthura Ashe se mu vůbec extrémně daří, z 27 duelů prohrál jediný. Před dvěma lety ve čtvrtfinále s Tomášem Berdychem...

A zatímco česká jednička už letos ve Flushing Meadows dohrála, Federer se znovu o krok přiblížil zisku svého šestého titulu z US Open. V cestě do finále mu stojí o osm let mladší Marin Čilič, přemožitel Berdycha ve čtvrtfinále.

„Marin vždy předvádí na US Open výborný tenis a od té doby, co začal spolupracovat s Goranem Ivaniševičem, jehož jsem velmi obdivoval, mají jeho výkony stoupající tendenci. Bude to další těžký zápas," předpokládá Federer, jenž chorvatského dlouhána porazil ve všech pěti vzájemných zápasech.

Dočká se švýcarská tenisová legenda dalšího triumfu?

Postoupí Roger Federer přes Chorvata Marina Čiliče do finále US Open?