Jordan se potřetí rozloučil s kariérou

Basketbalová NBA se ve středu ve Filadelfii potřetí a zřejmě definitivně rozloučila s legendou jménem Michael Jordan. Každý chtěl být u toho, až dá poslední koš, a hala First Union Center proto praskala ve švech.

Michael Jordan z Washington Wizards přijímá ovace diváků v utkání s Philadelphia 76ers. Fenomenální Jordan tímto zápasem definitivně zakončil kariéru.

Zápas měl ale čistě prozaický průběh. Philadelphia hrála bez sentimentu, nepřipustila překvapení a porazila Wizards rozdílem dvaceti bodů. Udržela si díky tomu čtvrté místo ve Východní konferenci, které jí zaručilo v prvních zápasech play-off výhodu domácího prostředí.

Svůj poslední koš dal Jordan z trestného hodu. Necelé tři minuty před koncem zápasu už seděl na lavičce, ale fanoušci jej hlasitým a vytrvalým skandováním vytáhli zpátky na palubovku. Jordan byl pak faulován Erikem Snowem a proměnil nařízený trestný hod. Jeho koš už neměl žádný vliv na vývoj zápasu, ale jak napsal list The Washington Post, znamenal hodně pro všechny, kteří sledovali Jordanovu kariéru od roku 1982, kdy svým košem rozhodl o vítězství univerzity ze Severní Karolíny ve vysokoškolské lize NCAA.

Aplaudovali diváci, hráči, trenéři i sudí

"Basketbal je můj život," svěřil se čtyřicetiletý Jordan už poněkolikáté. Tentokrát ale skončit musí, protože začal mít vážné problémy s koleny. "Je mi smutno při pomyšlení, že už nikdy neobléknu dres. I když to není nijak strašný pocit. Není to strašné," ujišťovala někdejší hvězda Chicaga.

"Je to něco, s čím se prostě musí počítat a co je třeba udělat, až nadejde čas. Když se ale musíte vzdát toho, co máte rádi, pak jste samozřejmě naměkko," promlouval k fanouškům Jordan. "Basketbal byl pro mě něco jako můj nejlepší přítel. Jednou ale vyrostete a svého přítele opustíte," dodal.

Když skončil, rozezněl se halou potlesk, který trval více než dvě minuty. K divákům se připojili i hráči, trenéři a rozhodčí. Všichni tak vzdali hold hráči, který je považován za nejlepšího basketbalistu všech dob. Jordan si nejprve stiskl ruku se svými spoluhráči a pak přešel ke kouči Philadelphie Larrymu Brownovi, který stejně jako on vzešel z líhně univerzity v Severní Karolíně. Snow mu pak předal míč, s nímž se hrálo.

Předchozí rozlučka byla úspěšnější

Jordan ve středu odehrál 28 minut, během nichž nastřílel 15 bodů. Mohl jen vzpomínat na rok 1998, kdy své druhé loučení s kariérou zakončil košem, který vynesl Chicagu v pořadí šestý mistrovský titul v devadesátých letech. S Washingtonem se totiž v průběhu uplynulých dvou sezón nedostal do play-off.

To se ale podle Jordana nedá srovnávat. "To bylo něco úplně jiného. Byli jsme vítězně naladění. Něco jsme dokázali a chápali, že musíme všichni něco udělat pro to, abychom dostáli své pověsti šampionů a dál vyhrávali," zavzpomínal na éru v Chicagu. Z Washingtonu neodchází; připustil totiž, že se s vedením klubu dohodne a vrátí se do funkce šéfa hráčských operací, kterou už zastával od ledna 2000 do října 2001.

U jména Jordan bude v dlouhodobých tabulkách NBA figurovat 32.292 bodů, 6672 doskoků, 5633 asistencí, šest mistrovských titulů a pět trofejí pro nejužitečnějšího hráče.

"Tahle hra vděčí Mikovi za mnohé," složil Jordanovi poklonu nejlepší střelec Philadelphie Allen Iverson. "Je to největší hráč všech dob, což je sice velký závazek, ale on už se s tím dokáže vypořádat, a to jak na palubovce, tak i mimo ni. V tomhle světě není moc dokonalých lidí, ale on k nim bezesporu patří, a to vypovídá samo o sobě," dodal Iverson.

Welsch si zahrál proti šampiónům

V dalším středečním zápasu posledního ligového kola prohrál tým Golden State s obhájci titulu Los Angeles Lakers 111:117. Šanci nastoupit v závěrečném utkání sezóny dostal i český reprezentant Jiří Welsch. Odehrál čtyři minuty, ale nestačil se zapsat mezi střelce.

3. Dallas +602273,2
4. Minnesota +513162,2