Djokovič - Murray 7:6, 6:7, 6:3, 6:0Vyrovnaná bitva s jasným koncem! Šampión Djokovič kanárem ukončil finále Australian Open

Melbourne

Letošní Australian Open zná svého mužského vítěze. Srbský tenista Novak Djokovič naplnil očekávání a britského soupeře Andyho Murrayho přehrál ve čtyřech setech 7:6, 6:7, 6:3 a 6:0. Světová jednička tak dosáhla na svůj osmý grandslamový triumf v kariéře.

Srbský tenista Noak Djokovič s trofejí pro vítěze Australian Open.

Sedmadvacetiletý Djokovič neprohrál v Melbourne ani své páté finále a přiblížil se rekordmanovi turnaje Australanovi Royi Emersonovi, který v 60. letech minulého století ovládl první grandslam sezóny šestkrát.

"Je úžasné získat tady pět titulů a být ve společnosti takových jmen jako Emerson. Je mi ctí hrát před zraky takových legend," řekl Djokovič při slavnostním vyhlášení poté, co mu rekordman turnaje Emerson předal pohár pro šampióna.

"Andy předvedl hlavně v prvních dvou setech skvělý výkon. Hodně jsme bojovali a přeju mu vše nejlepší do zbytku sezóny," uvedl Djokovič.

Murray se titulu v Melbourne opět nedočkal

Murray ani ve čtvrtém finále v Melbourne na první titul nedosáhl, z toho potřetí za sebou podlehl Djokovičovi. Svou sbírku dvou grandslamových titulů tak o další nerozšířil.

Srbský šampión potvrdil, že na Murrayho poslední dobou umí. V prvním setu vedl 4:1, pak 5:3, ale sadu nakonec vyhrál až v tie breaku, který ovládl poměrem 7:5.

Djokovič si v průběhu prvního setu nechal po pádu ošetřit ruku, na startu druhé sady se ocitl na kurtu znovu a zdálo se, že má problémy s pohybem. Čtyřmi gamy po sobě sice otočil v druhé sadě z 0:2 na 4:2, ale pak si opět prohrál servis a v dalším tie breaku byl tentokrát úspěšnější o týden starší Murray.

"Na konci druhého a na začátku třetího setu jsem měl krizi a potřeboval jsem nějaký čas na to, abych přeskupil síly. Prostě jsem cítil slabost. Nemohl jsem se nechat ošetřit, protože jsem neměl žádný důvod," řekl Srb.

Murrayho fatální dvojchyba

I ve třetím setu pokračovala přehlídka dlouhých výměn od základní čáry. Nabuzený Skot opět rychle získal vedení 2:0, ale unaveně působící Djokovič poté zabojoval. Srovnal na 2:2, v sedmém Tildenově gamu odvrátil brejkbol a pak mu Murray pomohl dvojchybou k brejku na 5:3.

To byl rozhodující moment utkání. Rodák z Bělehradu třetí sadu, která na rozdíl od předchozích dvou „maratonských" setů trvala jen 40 minut, v klidu dopodával a ve čtvrtém dějství už zcela dominoval. "V prvních třech setech jsem měl šance. Na začátku třetí sady Novak vypadal, že bojuje sám se sebou, ale neuvěřitelně se vrátil. Možná jsem prohrál i kvůli vlastní hlavě, protože jsem na deset minut ztratil koncentraci a Novak toho využil. Ten třetí set byl frustrující," řekl Murray.

Druhá část zápasu byla oproti vyrovnané první polovině jednoznačně v režii Djokoviče, který na závěr utkání vyhrál devět her po sobě a zdecimovanému soupeři uštědřil potupného „kanára". Za vítězství získal 3,1 miliónu australských dolarů (přes 59 miliónů korun). "Byl to zápas mnoha obratů. Bez ohledu na bilanci jsme oba věděli, že máme stejnou šanci na vítězství. Cením si toho, jak jsem zvládl konec," pochvaloval si Djokovič.

"Novakova finálová bilance 5:0 je neuvěřitelná. Ale i já jsem spokojený. Po těžkém minulém roce jsme s týmem udělali velkou práci, abych se vrátil zpět. Tohle mi pomůže," řekl Murray, který se po finálové účasti posune na čtvrté místo žebříčku ATP.