Federer obhájil titul na US Open

NEW YORK

Švýcarský tenista Roger Federer obhájil titul na grandslamovém US Open. První hráč světového žebříčku rozesmutnil newyorské publikum, když ve finále porazil domácího Andreho Agassiho 6:3, 2:6, 7:6 a 6:1. Federer se stal prvním hráčem po sedmi letech, který na US Open titul obhájil.

Naposledy to dokázal v roce 1998 Australan Patrick Rafter. Švýcar za svůj triumf dostal 1,1 milionu dolarů, Agassi bral díky bonusu z americké série 825.000 dolarů.

"Zase jsem hrál nejlepší tenis až ve finále. Nevím proč, ale je to tak," smál se Federer. Ve finále je neporazitelný, zápas o titul vyhrál již potřiadvacáté za sebou. Naposledy ho ve finále porazil Jiří Novák v červenci roku 2003. "Chtěl bych sem za rok přijet a vyhrát tady potřetí," řekl Federer divákům na kurtu.

Rekord Samprase překonán

Výhra nad Agassim byla jeho osmá za sebou a letos jeho 35. na betonovém povrchu v řadě, čímž překonal rekord Peta Samprase. "Hrát s Agassi finále na US Open, to bylo jako sen. Chtěl bych mu pogratulovat za skvělý zážitek a výborný zápas," řekl Švýcar.

Pětatřicetiletý Agassi se mohl stát nejstarším grandslamovým šampionem od roku 1972, ale o jedenáct let mladší soupeř byl nad jeho síly. Federer s tradičním výrazem hráče pokeru vydržel Agassiho nátlakovou hru a pestřejším tenisem ho předčil.

Tenis na hranici rizika sledovalo vyprodané hlediště centrálního dvorce. Slabší či nepovedený úder znamenal vítězný míč z jedné i druhé strany. V prvním setu získal Federer jediný brejk v šesté hře a sadu ukončil esem při osmém setbolu.

Z útlumu se Federer dostal za pět minut dvanáct

Agassi vyloudil úsměv na tváři své ženy a bývalé světové jedničky Steffi Grafové hned na začátku druhé sady. Získal poprvé servis Federera, vedl 3:0 a diktoval tempo výměn. Hrálo se podle jeho rychlých not a další brejk znamenal snadný zisk setu 6:2.

Z defenzivy a určitého útlumu se Federer dostal za pět minut dvanáct. Švýcar ve třetí sadě ztratil servis a prohrával už 2:4, ale hned vzápětí získal podání Agassiho. Dotáhl sadu do tie- breaku a ve zkrácené hře povolil soupeři jediný míč.

Výhra ve třetím setu Federera uklidnila a Agassimu docházela po třech předešlých pětisetových zápasech energie. Zatímco Federer stále trefoval rohy kurtu a pomohl si devatenácti esy, Agassi nestíhal hrát míče brzy po odskoku a chyboval. Už to vypadalo, že dostane "kanára", ale jednu hru získal.

Díky New Yorku

"Roger hrál moc dobře. Nezbývá mi, než mu pogratulovat. Už jsem tady hrál za těch dvacet let hodně zápasů, ale tenhle byl jedním z nejlepších," řekl Agassi na slavnostním vyhlášení směrem k Federerovi. Američan pak děkoval divákům za jejich dlouholetou přízeň. "Díky New Yorku za uplynulých dvacet let," řekl.

Federer, který má českého fyzioterapeuta Pavla Kováče, nasázel 69 vítězných míčů a stal se prvním tenistou, který v open éře vyhrál Wimbledon a US Open dvakrát během dvou let.

US Open
Muži - dvouhra, finále:
Federer (1-Švýc.) - Agassi (7-USA) 6:3, 2:6, 7:6 (7:1), 6:1.
Statistika zápasu
Esa: 19:6. Dvojchyby: 0:4. Nevynucené chyby: 37:28. Vítězné údery: 69:34. Využité brejkboly: 4 z 18 - 3 ze 6. Celkem získané míče: 132:106. Čas: 2:20 hod.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200