Rubriky:

Tenis

Berdych se cítí na antuce moc dobře. Hlavní je skládat si nový batoh sebevědomí, říká

24. května 2015 18:34 - Paříž

Tenista Tomáš Berdych přijel poprvé v kariéře na grandslamový turnaj v pozici čtvrtého nasazeného hráče. Před pařížským French Open tomu sám velkou váhu nepřikládá a především si pochvaluje, že se na antuce cítí dobře.

 

Riccardo De Luca, ČTK/AP

Před vstupem do Roland Garros si dnes Berdych zatrénoval s prvním hráčem světa Novakem Djokovičem ze Srbska. V pondělí ho čeká zápas s hráčem z kvalifikace Jošihitou Nišiokou z Japonska. "Cítím se na antuce moc dobře," řekl o svých pocitech na "cihlovém" povrchu, na kterém se mu letos docela daří.

V Monte Carlu prohrál až ve finále po bitvě s Novakem Djokovičem, pak vypadl v semifinále v Madridu s Rafaelem Nadalem a v Římě nestačil ve čtvrtfinále na Švýcara Rogera Federera. Na French Open tak přijel s antukovou bilancí 9:3.

Od pondělí je navíc poprvé v kariéře světovou čtyřkou. Pro nadcházející turnaj v tom ale nespatřuje žádnou změnu. "Vstupuje se mi do něj úplně stejně jako každému jinému na žebříčku, nevidím v tom žádný velký rozdíl. Je to akorát výsledek naší práce a výkonů, co jsem zatím předváděl. Dneska je to všechno tak vyrovnaný, a pokud chci vyhrát, musím stejně porazit sedm soupeřů a je jedno, kteří kdy přijdou," řekl Berdych.

Příprava byla super, pochvaluje si

K jeho letošní pohodě na klouzavém povrchu přispělo, že s novým koučem Danielem Vallverduem z Venezuely začal s tréninkem co nejdříve po amerických betonech. Hned po Miami zamířili do Monte Carla. "Příprava byla super, tam jsem odehrál dobrý turnaj. Ještě jsme tam zůstali čtrnáct dní po turnaji, abych měl kvalitní trénink. Těch pět šest týdnů bylo super a nejlepší možná cesta, jak se připravit i tady na ten grandslam," řekl Berdych, který letos vedle Monte Carla hrál finále i v Dauhá a Rotterdamu.

Před sezonou Berdych nevyměnil jen hlavního kouče, ale i kondičního, aktuálně využívá dva a změny si pochvaluje ve všech směrech. "Cítím se dobře jak fyzicky tak psychicky. Jsem hlavně ohebnější. Dokážu víc využívat svého těla a pak je to pro mě snadnější," vyzdvihl devětadvacetiletý Berdych. "Pořád se cítím fit, nemám pocit, že bych měl být na antuku starý. Ale každý turnaj začíná od nuly a nejdůležitější je se zápas od zápasu zlepšovat a skládat si nový batoh sebevědomí," uvedl.

Na Roland Garros se Berdychovi daří střídavě. V lichých letech 2007, 2009, 2011 a 2013 vypadl vždy v 1. kole. Na druhou stranu zde hrál před pěti lety své první grandslamové semifinále. "Nemám důvod se na antuku netěšit," řekl Berdych. "Spíš jde o to, abych měl dobře zvolenou přípravu, a pak se na antuce cítím dobře. To byla dřív loterie, teď to máme daleko víc pod kontrolou."

Nedokázal odhadnout, zda Rafael Nadal vyhraje Roland Garros podesáté. "Určitě nehraje v takové pohodě a formě jako dřív. Jenže nikdo nemůže odhadnout, co se může stát," řekl Berdych. Před losem si myslel, že levorukého Španěla bude mít ve své části pavouku. "Říkal jsem si, že ho dostanu do čtvrtfinále, abych náhodou nevyšel z rytmu. Ale naštěstí to dopadlo jinak, což je fajn," ulevil si Berdych.

Potvrdil, že v září bude připraven nastoupit v Davisově poháru v boji o záchranu. Soupeře se tenisté dozvědí až v druhé půlce července. "Měli jsme dohodu, že jeden zápas za rok bych měl odehrát. Budu rád, když budu moct pomoct. Bylo by dobré zase zachránit elitní skupinu, aby se nemusela hrát ta nižší," řekl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..