Rubriky:

Tenis

Tenisté se budou pokoušet udržet Světovou skupinu Davis Cupu bez Berdycha

8. září 2015 10:57 - Praha
(Aktualizováno: 8. září 2015 11:42)

Bez Tomáše Berdycha se budou čeští tenisté pokoušet udržet Světovou skupinu Davis Cupu. V nominaci na barážové utkání proti Indii, které se odehraje 18. až 20. září v Dillí, šestý hráč žebříčku ATP nefiguruje. Kapitán týmu Jaroslav Navrátil povolal Jiřího Veselého, Lukáše Rosola, Radka Štěpánka a Adama Pavláska.

 

Jerry Lai, Reuters

Složení týmu dnes oznámil kapitán Jaroslav Navrátil pár hodin poté, co Berdych vypadl v osmifinále US Open s Francouzem Richardem Gasquetem. Uvedl, že absenci šestého hráče světa v boji o záchranu mezi daviscupovou elitou chápe a respektuje.

"Cesta do Indie by od něj byla velkou obětí a riskováním výsledků v závěru sezóny. Boj o Světovou skupinu je důležitý, ale je třeba mít též na paměti, jak cenné a důležité zápasy odehrál Tomáš v minulých letech, a jak přispěly ke dvěma našim vítězstvím," uvedl Navrátil v tiskové zprávě na adresu daviscupového šampiona z let 2012 a 2013.

"Tomášova neúčast je samozřejmě velkou ztrátou. Je to náš první hráč, je to hráč pro dvouhru i čtyřhru. Přesto by bylo alibistické letět do Indie se skloněnými hlavami. I bez Tomáše máme natolik zkušený a silný tým, že by měl v tom těžkém prostředí uspět a Světovou skupinu vybojovat," řekl český kapitán.

Těší ho, že Berdych dopředu slíbil účast v příštím ročníku. "Doufám, že hlavně budeme hrát první Světovou skupinu. Pomůže nám v prvním i druhém kole," uvedl Navrátil.

K osobnímu úspěchu by cesta do Indie nepřispěla

Na tom, že Berdych baráž vynechá, se s ním a manažerem Miroslavem Černoškem dohodl v noci na dnešek. "Tomáše po US Open čeká velmi náročný konec sezóny. Usiluje o sedmou účast na Turnaji mistrů v řadě, což je sportovně nesmírně cenná a prestižní záležitost, od které se odrazí celá sezóna 2016. Proto jsme si zavolali a společně nahlas vyslovili to, na co zřejmě všichni v duchu mysleli, totiž že Tomáš v dané konstelaci do Indie nepoletí," uvedl Černošek, jehož společnost Česká sportovní české zápasy v Davisově poháru zajišťuje.

"Tomáš v minulých letech udělal pro daviscupový tým mnoho a výrazně přispěl ke dvěma vítězstvím, proto má nyní plné právo na to soustředit se na své potřeby. Již proto, že letošní rok velmi dobře začal a všichni mu přejeme, aby ho ještě úspěšněji skončil. K potřebnému úspěchu by cesta do Indie v žádném případě nepřispěla," dodal Černošek.

Indové nominovali už dříve. V jejich výběru nechybí dvaačtyřicetiletý Leander Paes, který doplnil v nominaci dalšího deblového specialistu Rohana Bopannu, Somdeva Devvarmana (152. ve světovém žebříčku dvouhry) a Yukiho Bhambriho (145.).

Favority jsou i tak čeští reprezentanti

"Paes a Bopanna jsou vynikajícím deblovým párem a budou asi nejtěžším soustem, ale musíme se soustředit na sebe. Hlavně na dvouhry," řekl Navrátil. "Devvarman a Bhambri nemají zkušenosti hlavně z první divize, v Davis Cupu se sice žebříčky nepočítají a rozdíly smazávají, ale myslím, že zkušenost je na naší straně," dodal.

Český tým bude hrát baráž po čtyřech letech poté, co v březnu podlehl v Ostravě v oslabené sestavě bez Berdycha a Štěpánka australským tenistům 2:3. S Indy hráli čeští reprezentanti naposledy v roce 1997, kdy je v Příbrami porazili 3:2. Papírovými favority budou i nyní, neboť Veselý (48.) i Rosol (87.) jsou v žebříčku výrazně výš než soupeři. Pavlásek figuruje na 149. příčce, Štěpánek po zdravotních problémech spadl na 285. místo.

Potíže se mu nevyhnuly ani na US Open, kde skrečoval zápas prvního kola. "Zradil ho krk, ale je v pořádku, zdravý a připravený. Samozřejmě mu chybí trochu zápasová zkušenost, ale je nesmírně důležitým a zkušeným hráčem pro tým," prohlásil Navrátil na adresu šestatřicetiletého tenisty.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..