Indie - Česko 1:3Češi se zachránili ve Světové skupině. Veselý zdolal Bhambriho

Dillí

Český tenis bude i příští rok figurovat ve Světové skupině Davisova poháru. Rozhodující třetí bod přidal v baráži proti Indii Jiří Veselý, který přehrál v úvodní nedělní dvouhře ve třech setech Yukiho Bhambriho 6:3, 7:5 a 6:2. Pátý zápas se nedohrával. Český tým tak vyhrál 3:1.

Český tenista Jiří Veselý se raduje z vítězství nad Indem Yukim Bhambrim v baráži o Světovou skupinu DC.

Čekalo se, kdo z trojlístku Adam Pavlásek, Radek Štěpánek a Jiří Veselý nastoupí do první nedělní dvouhry. Kapitán českého výběru Jaroslav Navrátil nakonec ukázal na dvaadvacetiletého rodáka z Příbrami, a to i přesto, že páteční duel se Somdevem Devvarmanem nezvládl.

Veselému se ale reparát povedl. O rok staršímu Bhambrimu nedal šanci a za dvě hodiny a patnáct minut bylo rozhodnuto. Česká republika bude i příští rok hrát Světovou skupinu Davisova poháru.

První set moc tenisové krásy nenabídl. Oba hráči často kazili. Jako klíčová se ukázala čtvrtá hra. V ní Ind nabídl českému hráči tři brejkboly, a hned ten úvodní Veselý proměnil. Zbytek sady si už 40. hřáč žebříčku ATP pohlídal.

Druhé dějství bylo nejnapínavější. Bhambri byl jako vyměněný. Zlepšil zejména pohyb a údery. Na servisu dominoval, čtyřikrát předvedl čistou hru a několikrát sahal po brejkbolu. Nicméně Veselý si dokázal v nepříjemných situacích pomoci servisem a v 11. gamu sebral svému soupeři podání. Esem pak potvrdil druhý set.

Závěrečná sada už byla čistě v režii českého tenisty. Rychle se dostal do náskoku 4:0, který nakonec vyústil v konečný výsledek 6:2.

Češi, první tým daviscupového žebříčku, se tak můžou těšit na středeční los, který se uskuteční v Chile a určí jim soupeře pro první kolo ročníku 2016.

Jsem rád, že jsem udělal mé zemi radost, ví Veselý

"Bylo opravdu těžké zde hrát. Indové pro sebe vybrali správné místo, protože jsme bylo všichni opravdu unaveni po každém zápase, ale jsme rádi, že jsme vyhráli a udrželi se," řekl dvaadvacetiletý Veselý v rozhovoru na kurtu. "V pátek jsem nepředvedl nejlepší tenis a byl jsem hodně zklamaný. Jsem rád, že jsem udělal třetí bod a udělal mé zemi radost," dodal.

Tenisté hráli v Indii bez pátého hráče světa Tomáše Berdycha. V pátečních dvouhrách porazil Lukáš Rosol Bhambriho 3:0 a Veselý nečekaně prohrál s Davvermannem. V sobotní čtyřhře Radek Štěpánek s Adamem Pavláskem získali důležitý druhý bod poté, co zdolali bez ztráty setu zkušené deblisty Rohana Bopannu s Leanderem Paesem.