Rubriky:

Tenis

Djokovič už tenhle rok těžko zopakuje, předpovídá Federer. Nadal ho trápil víc než Srb

23. listopadu 2015 12:05 - Londýn

Zbytek konkurence prakticky celou sezónu nemilosrdně válcuje, na čele žebříčku ATP má na druhého Andyho Murrayho náskok necelých osmi tisíc bodů, a tak není divu, že srbský tenista Novak Djokovič sezónu korunovanou triumfem na Turnaji mistrů označil za „životní“ a „téměř dokonalou“.

 

Suzanne Plunkett, Reuters

„Pochopitelně jsem velmi hrdý na to, co jsme s týmem během sezóny dokázali. Byla dlouhá, ale bezpochyby nejlepší v mém životě. Byla téměř dokonalá. Snažím se užívat si každý moment na kurtu, dokud hraji na této úrovni," hodnotil snový rok rodák z Bělehradu.

Výčet superlativ za sezónu 2015 je takřka nekonečný: získal tři grandslamové tituly, 6 titulů na turnajích série Masters, jako první od roku 2007 (Federer) zakončil každý týden jako světová jednička, jako první od roku 2008 (Nadal) vyhrál více než osmdesát zápasů (celkové skóre 82:6), od porážky s Karlovičem na začátku sezóny v Dauhá se dostal do finále na každém turnaji, kterého se zúčastnil...

Jméno rok výhry/prohry úspěšnost% tituly
McEnroe 1984 82:3 96,5 13
Connors 1974 93:4 95,9 15
Federer 2005 81:4 95,3 11
Federer 2006 92:5 94,8 12
Borg 1979 84:6 93,3 13
Djokovič 2015 82:6 93,2 11

Jedinou kaňkou na jinak skvostné statistice je pochopitelně porážka ve finále French Open se Stanem Wawrinkou. Nepodařilo se mu tak využít slabší formy jinak neohroženého krále pařížské antuky Rafaela Nadala a propásl šanci na sezónní grandslam.

„Je strašně těžké hrát na téhle úrovni celou dobu. Ve špičce rozhodují velmi malé detaily, brejkbol sem, brejkbol tam a celý zápas se může otočit. Nemůžete být pořád na vítězné straně. A proto je tento rok v podání Novak tak senzační," smekl před svým konkurentem poražený finalista z Turnaje mistrů Roger Federer.

Trumfne Nadala a Federera?

Sám ale pochybuje o tom, že se současné světové jedničce podaří letošní počin zopakovat: „Tohle není Novakova první dobrá sezóna. Určitě do té příští půjde s obrovským sebevědomím, ale bude pro něj hodně těžké zopakovat tento rok. Musíte být neustále v nejlepší fyzické kondici, nesmíte mít žádné zranění a být pořád mentálně na vrcholu. A to není vždy snadné."

Federer coby sedmnáctinásobný grandslamový šampión a někdejší stálice na pozici světové jedničky rozhodně ví, o čem mluví. „Já i Rafa (Nadal) jsme už v této pozici byli a dobře víme, jak je těžké ji rok co rok držet," připomněl Švýcar.

Ve skupinové fázi se dokonce Federerovi podařilo Djokoviče ve dvou setech porazit, ve finále se ale role otočily. Přesto aktuální světová trojka přiznává, že Nadal a jeho herní styl pro něj bývá na kurtu mnohem větším oříškem než Djokovič v současné formě.

„Pro mě je totiž Rafa unikátní hráč na okruhu. Dřív jsem musel v tréninku makat, abych se připravil speciálně na něj. To s Novakem je to mnohem přímočařejší. Když nehraju úplně dobře, mám to hodně těžké, když ale hraju lépe, vím, že proti němu mám se svojí hrou šanci," srovnával Federer.

Djokovič se každopádně už nesmazatelně zapsal mezi tenisové velikány a je velmi pravděpodobné, že bude historickými tabulkami ještě stoupat vzhůru. S deseti grandslamovými tituly se blíží Nadalovi (14) a nedostižný by pro něj nemusel být ani rekordman Federer (17). Oba jsou přitom považování za možná nejlepší tenisty všech dob.

roj, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..