Arsenal přihrál titul Manchesteru

LONDÝN/BERLÍN

Fotbalisté Manchesteru United mohou s předstihem slavit zisk mistrovského titulu v anglické lize. Rozhodla o tom dohrávka 37. kola, v níž jejich nejbližší pronásledovatel v tabulce Arsenal prohrál s Leedsem 2:3. Obhájci titulu Arsenalu zbývá do konce sezony odehrát dva zápasy, ale na Manchester ztrácí už nedostižných osm bodů.

Arsenal v boji o titul selhal a doslova ho přihrál rivalovi z Manchesteru.

Svěřenci trenéra Arsena Wengera věděli, že dnes musejí získat plný počet bodů. Hráli doma na Highbury, kde se sešla tradičně vysoká návštěva. Ani domácí prostředí a podpora fanoušků jim ale proti houževnatě hrajícímu Leedsu nebyly nic platné. Soupeř měl totiž také velkou motivaci - hrál o udržení v nejvyšší soutěži.

Už v páté minutě zpražil fanoušky Harry Kewell, jehož vyslal před branku domácích 'Gunners' dlouhým pasem z vlastní poloviny Jason Wilcox. Australan se dlouho nerozpakoval a překonal gólmana Davida Seamana střelou ke vzdálenější tyči.

Arsenal se rychle oklepal a vytvořil si tlak, z něhož po půlhodině hry vytěžil vyrovnávající branku. Gólman Paul Robinson stačil tečovanou střelu Raye Parloura jen vyrazit před sebe, kde číhal Francouz Thierry Henry, který hlavou srovnal na 1:1.

Po změně stran se opakovala situace z úvodu zápasu. Arsenal dostal další ledovou sprchu v podobě gólu Iana Harta, který proměnil trestný kop, nařízený za faul na Kewella. Jeho střela tečovala zeď a Seaman byl bezmocný. Arsenal znovu dotahoval a i podruhé přinesla jeho útočná snaha své ovoce. V 63. minutě srovnal střelou pod břevno Nizozemec Dennis Bergkamp.

Domácí nepolevili v tlaku a o necelých deset minut později mohl rozhodnout Henry, jehož střelu z hranice velkého vápna ale zastavila tyč. V závěru zápasu naopak udeřilo na druhé straně. Dvě minuty před koncem se uvolnil Mark Viduka a zpečetil na 3:2 pro Leeds.

Manchester United tak byl už popatnácté korunován anglickým mistrem, a to v den, kdy nehrál.

Výsledek - 37. kolo: Arsenal - Leeds 2:3 (30. Henry, 63. Bergkamp - 5. Kewell, 49. Harte, 88. Viduka).