Tenis

Arsenal přihrál titul Manchesteru

4. května 2003 20:31 - LONDÝN/BERLÍN

Fotbalisté Manchesteru United mohou s předstihem slavit zisk mistrovského titulu v anglické lize. Rozhodla o tom dohrávka 37. kola, v níž jejich nejbližší pronásledovatel v tabulce Arsenal prohrál s Leedsem 2:3. Obhájci titulu Arsenalu zbývá do konce sezony odehrát dva zápasy, ale na Manchester ztrácí už nedostižných osm bodů.

Internet

Svěřenci trenéra Arsena Wengera věděli, že dnes musejí získat plný počet bodů. Hráli doma na Highbury, kde se sešla tradičně vysoká návštěva. Ani domácí prostředí a podpora fanoušků jim ale proti houževnatě hrajícímu Leedsu nebyly nic platné. Soupeř měl totiž také velkou motivaci - hrál o udržení v nejvyšší soutěži.

Už v páté minutě zpražil fanoušky Harry Kewell, jehož vyslal před branku domácích 'Gunners' dlouhým pasem z vlastní poloviny Jason Wilcox. Australan se dlouho nerozpakoval a překonal gólmana Davida Seamana střelou ke vzdálenější tyči.

Arsenal se rychle oklepal a vytvořil si tlak, z něhož po půlhodině hry vytěžil vyrovnávající branku. Gólman Paul Robinson stačil tečovanou střelu Raye Parloura jen vyrazit před sebe, kde číhal Francouz Thierry Henry, který hlavou srovnal na 1:1.

Po změně stran se opakovala situace z úvodu zápasu. Arsenal dostal další ledovou sprchu v podobě gólu Iana Harta, který proměnil trestný kop, nařízený za faul na Kewella. Jeho střela tečovala zeď a Seaman byl bezmocný. Arsenal znovu dotahoval a i podruhé přinesla jeho útočná snaha své ovoce. V 63. minutě srovnal střelou pod břevno Nizozemec Dennis Bergkamp.

Domácí nepolevili v tlaku a o necelých deset minut později mohl rozhodnout Henry, jehož střelu z hranice velkého vápna ale zastavila tyč. V závěru zápasu naopak udeřilo na druhé straně. Dvě minuty před koncem se uvolnil Mark Viduka a zpečetil na 3:2 pro Leeds.

Manchester United tak byl už popatnácté korunován anglickým mistrem, a to v den, kdy nehrál.

Výsledek - 37. kolo:

Arsenal - Leeds 2:3 (30. Henry, 63. Bergkamp - 5. Kewell, 49. Harte, 88. Viduka).

Zachraňující se Leverkusen vyhrál

Obránce brazilských mistrů světa Lúcio byl strůjcem důležitého vítězství Leverkusenu v bundeslize nad Bielefeldem. Dvěma brankami z přímých kopů dnes pomohl loňskému vicemistrovi k výhře 3:1 a od pásma záchrany v nejvyšší soutěži dělí Leverkusen po dnešku už jen bod.

V útoku vítězného týmu se objevil v závěru také český fotbalista Jan Šimák, který v 81. minutě vystřídal Berbatova.

Výsledky - 31. kolo:

Bayer Leverkusen - Arminia Bielefeld 3:1 (38. a 69. Lúcio, 71. Balitsch - 34. Brinkmann z pen.), Hansa Rostock - Schalke 04 3:1 (65. Prica, 79. Arvidsson, 84. Rydlewicz z pen. - 16. Varela).

1. Bayern Mnichov 31 21 6 4 62:20 69
2. Stuttgart 31 16 8 7 50:36 56
3. Dortmund 31 14 11 6 46:25 53
4. Hertha Berlín 31 15 6 10 47:35 51
5. Hamburger SV 31 13 10 8 39:34 49
6. Schalke 31 11 13 7 44:36 46
7. Brémy 31 14 4 13 47:45 46
8. Wolfsburg 31 12 6 13 35:38 42