Rubriky:

Tenis

Murray chce dotáhnout daviscupovou misi uprostřed policejních manévrů

26. listopadu 2015 08:40 - Gent

Neděle večer a na kurtu se nahánějí 84. hráč světa se stým. I takové může být vyvrcholení finále Davis Cupu, v němž Belgie v Gentu hostí Velkou Británii. Ale i vyhrocená bezpečnostní situace dělá ze závěrečného dějství tenisového roku ostře sledovanou událost.

 

Francois Lenoir, Reuters

Pro oba týmy je to duel bez přehánění historický. Domácí navazují na jedinou finálovou účast z roku 1904, hostující země je sice devítinásobným vítězem Davis Cupu, ale její poslední triumf je z roku 1936. Finále hráli Britové naposled před 37 lety.

Letos si ale Andy Murray předsevzal, že do seznamu svých trofejí zařadí i salátovou mísu, a hlavně přičiněním světové dvojky Velká Británie vyřadila tři nejúspěšnější státy v dějinách Davis Cupu: USA, Francii i Austrálii. Rodilý Skot se postaral o osm z devíti vyhraných britských zápasů ve třech daviscupových víkendech.

Murray možná nastoupí do čtyřhry s bratrem

„V posledních pěti letech jsme udělali pokrok a všichni, kdo se na něm podíleli, by si vítězství zasloužili," říká Murray, od něhož se počítá se dvěma body z dvouher, ale pokud chtějí Britové juchat s pohárem, měl by nastoupit i v deblu s bratrem Jamiem. „Nikdy není špatné mít chlápka, který odehraje pátek, sobotu i neděli," tvrdí loňský vítěz Davis Cupu, Švýcar Roger Federer. „S Andym je pro mě Británie favoritem," myslí si i srbská světová jednička Novak Djokovič.

Belgický kapitán Johan van Herck má nejlepšího hráče v Davidu Goffinovi (16. na světě), který podlehl Murraymu před pár týdny v Paříži 1:6, 0:6... „Ale v Gentu jsou úplně jiné podmínky," oponuje belgický tenista. Pořadatelé nachystali pomalou antuku, což v kombinaci s fanoušky může být důležitý faktor. „Stojí za námi celá země," tvrdí van Herck.

Ve vzduchu je ale cítit napětí nejen ze sportovního klání. Změnilo se místo dnešního slavnostního losu, kolem arény Flanders Expo se kvůli teroristickým hrozbám pohybují desítky policistů. „Pořádat akci pro 13 tisíc lidí je v této době rizikové, ale věřím opatřením, která naše vláda udělala," míní šéf Belgického tenisového svazu Gijs Kooken. „Gent je klidné a krásné místo," dodává Murray. Snad jím zůstane i při daviscupovém finále.

Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..