Vaidišová úvod zvládla, Vik potrápil Hewitta

MELBOURNE

V zápasech prvního kola dvouher na grandslamovém tenisovém turnaji Australian Open v úterý zatím postoupily pouze Iveta Benešová a Nicole Vaidišová. Benešová po velkém boji porazila Japonku Fudžiwaraovou 2:6, 6:1 a 7:5, Vaidišová si bez problémů poradila s Běloruskou Jakimovovou. Až po pětisetovém boji prohrál s favoritem Lleytonem Hewittem Robin Vik.

Blízko velké senzaci byl český tenista Robin Vik v prvním kole Australian Open. Nad třetím nasazeným hráčem turnaje a domácím miláčkem Lleytonem Hewittem vedl překvapivě 2:1 na sety a ve čtvrté sadě za stavu 6:5 podával na vítězství. Klíčový servis však prohrál čistou hrou a sadu pak ztratil v tie-breaku.

Hned na začátku rozhodujícího setu navíc Hewitt hecovaný publikem sebral Vikovi podání. Brejkbol měl za nepříznivého stavu 1:2 na raketě i český tenista, ale prohospodařil ho. Nejprve Hewitt zahrál tvrdý úder přesně do rohu a dva následující Vikovy returny poté skončily těsně za zadní čárou.

Vik v prvním případě reklamoval dobrý míč a vedl na toto téma dlouhou a zbytečnou diskusi s hlavním rozhodčím na umpiru. Opakované televizní záběry však potvrdily aut, a rozhozený Vik už se do zápasu nedostal, poslední sadu prohrál 3:6 a celý zápas za téměř čtyři hodiny 2:3 na sety .

Dohráli Minář, Šafářová, Birnerová, Šnobel, i Zíb

Vyřazeni byli také Ivo Minář, Lucie Šafářová, Eva Birnerová, Pavel Šnobel a Tomáš Zíb. Ten měl za soupeře patnáctého nasazeného Juana Carlose Ferrera a po těsně prohraném prvním setu 5:7 už s favoritem nedokázal držet krok. Ve druhé sadě dostal kanára, ve třetím setu uhrál jen dvě hry a za hodinu a půl se z turnajem rozloučil.

Po úspěšné kvalifikaci vypadl hned v prvním kole hlavní soutěže Pavel Šnobel. V zápase s Nizozemcem Raemonem Sluiterem sice vyhrál druhou sadu 6:2, ale zápas prohrál 1:3 na sety. Eva Birnerová nestačila na Rakušanku Bammerovou, které podlehla 5:7 a 4:6.

Čeští tenisté na Australian Open:
Muži, dvouhra - 1. kolo:
Luczak (Austr.) - Minář (ČR) 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), 6:4, Hewitt (3-Austr.) - Vik (ČR) 6:4, 2:6, 5:7, 7:6 (7:4), 6:3, Sluiter (Niz.) - Šnobel (ČR) 6:4, 2:6, 6:2, 6:4, Ferrero (15-Šp.) - Zíb (ČR) 7:5, 6:0, 6:2.
Ženy, dvouhra - 1. kolo:
Benešová (ČR) - Fudžiwaraová (Jap.) 2:6, 6:1, 7:5, Sanchezová-Lorenzová (Šp.) - Šafářová (ČR) 6:4, 6:3, Vaidišová (16-ČR) - Jakimovová (Běl.) 6:1, 6:3, Bammerová (Rak.) - Birnerová (ČR) 7:5, 6:4.