Rubriky:

Tenis

Významní partneři dávají ruce pryč od dopingem poskvrněné Šarapovové

8. března 2016 08:31 - Los Angeles
(Aktualizováno: 8. března 2016 14:30)

Trvalo to jen několik hodin a ruská tenistka Maria Šarapovová, která v pondělí večer oznámila pozitivní dopingový nález na letošním Australian Open, přišla o svého hlavního sponzora. Americká oděvní společnost Nike přerušila se sedmou hráčkou světového žebříčku spolupráci, prozatím do doby, než se celá kauza vyřeší. Záhy stejně reagoval i švýcarský výrobce hodinek TAG Heuer, v úterý v poledne Šarapovovou opustila také německá automobilka Porsche.

 

Jayne Kamin-oncea, Reuters

Osmadvacetiletá Šarapovová v pondělí na tiskové konferenci v Los Angeles oznámila, že měla pozitivní nález na novou látku meldonium během lednového Australian Open. Reakce Nike, s níž měla osmiletou smlouvu na 70 miliónů dolarů, přišla krátce poté. A následovala ztráta dalších partnerů.

"Jsme smutní a zklamaní ze zprávy o Marii Šarapovové. Rozhodli jsme se ukončit s ní spolupráci po dobu vyšetřování, situaci budeme sledovat," oznámil Kejuan Wilkins, mluvčí firmy Nike, vyrábějící převážně sportovní oblečení a potřeby.

Stejně se zachoval švýcarský výrobce hodinek. "Měla s námi smlouvu do konce roku 2015. Jednali jsme o prodloužení, ale vzhledem k současné situaci k tomu nedojde," uvedla firma TAG Heuer v prohlášení.

Slavná ruská tenistka už nebude ani tváří Porsche. "S politováním jsme si vyslechli nové zprávy o Marii Šarapovové a rozhodli se odložit naplánovanou spolupráci," napsalo vedení stuttgartské automobilky, která je součástí koncernu Volkswagen.

Právě reklamní smlouvy tvoří tři čtvrtiny příjmů nejbohatší sportovkyně na světě, z roční sumy téměř 30 miliónů dolarů je to asi 23 miliónů. Dalšími významnými partnery Šarapovové jsou Head, Avon či Evian.

Obrovská chyba, lituje Ruska

Rodačka ze Sibiře přiznala, že se do problémů dostala vlastní neznalostí. Meldonium je totiž na seznamu zakázaných látek od letošního roku a během měsíce na něj bylo pozitivně testováno už sedm sportovců. Nikdo z nich však nebyl ani zdaleka tak úspěšný jako vítězka pěti grandslamů a bývalá světová jednička.

"Posledních deset let jsem brala látku, která se prvního ledna stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu," řekla. Nepodívala se totiž na aktualizovaný seznam zakázaných látek, byť ji i další tenistky na tuto skutečnost už v prosinci Mezinárodní antidopingová agentura WADA upozornila. Odkaz v e-mailu však podle vlastních slov nerozklikla.

Meldonium pomáhalo Šarapovové řešit potíže se srdečním tepem, nedostatkem hořčíku a chtěla se jím chránit i před cukrovkou, kterou mají v rodině. "Přijímám plnou zodpovědnost," oznámila vítězka 35 turnajů WTA a tenistka, která měla v srpnu v Riu obhajovat stříbrnou olympijskou medaili.

Jak vysoký trest aktuálně sedmé hráčce světového žebříčku hrozí, zatím netuší. S tenisem nicméně skončit nechce. ITF ji zastavila činnost od tohoto víkendu. Letos Šarapovová odehrála právě jen Australian Open, protože poslední půlrok ji trápila zraněná ruka.

Šarapovová možná není jediná

Doping Šarapovové zasáhl ruský sport v době, kdy bojuje o očištění své pověsti a zrušení trestu pro celou tamní atletiku. Ministr sportu Vitalij Mutko se navíc obává, že v souvislosti s novou zakázanou látkou přijdou další podobné případy.

"Bohužel si myslím, že pár pozitivních testů se ještě objeví. Vypadá to, že kvůli tomuto léku se musíme připravit na další šoky," komentoval Mutko pro agenturu TASS pondělní oznámení bývalé světové jedničky a vítězky pěti tenisových grandslamů. Ve vzorku měla meldonium, zakázané od letošního roku.

Na nález této látky, zlepšující krevní oběh a práci srdečního svalu, doplatilo jen za poslední měsíc sedm sportovců a většina z nich je z Ruska.

Ruská média odhalila další dva domácí špičkové sportovce, kteří měli pozitivní dopingový test na meldonium. Od letoška zakázanou látku užili i pětinásobný rychlobruslařský mistr světa ve sprintu Pavel Kuližnikov a olympijský vítěz v shorttracku Semjon Jelistratov. Oba byli podle informací agentury R-Sport předběžně suspendováni.

Šarapovová užívala meldonium deset let, jenže nezaznamenala, že od ledna je zakázané. "Je to pro Mášu ostuda," řekl Mutko. "Je mi to líto a doufám, že ji ještě na kurtu uvidíme. Jsme připraveni jí pomoci," slíbil ministr.

Podle Mutka nenese hlavní vinu sama hráčka a nejlépe placená sportovkyně na světě, ale celý její tým. Už před půl rokem totiž ministerstvo informovalo všechny sportovní organizace, že meldonium bude zakázané. A ty měly informaci předat sportovcům.

"Trenéři, lékaři, fyzioterapeuti a pracovníci svazu za to musejí nést zodpovědnost," upozornil Mutko. Sama Šarapovová však vzala vinu na sebe, protože jí zpráva s aktualizovaným seznamem zakázaných látek přišla, jenže ji neotevřela. A ministr zase přiznal, že meldonium bylo v ruském sportu hodně rozšířené.

Za doping už přitom pyká celá ruská atletika. Po odhalení rozsáhlého dopingového a korupčního skandálu ji IAAF na podzim vyloučila ze všech mezinárodních soutěží. Ruští atleti možná přijdou i o srpnové olympijské hry v Riu.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..