Rubriky:

Tenis

Nováka stále trápí zraněná pata, možná s tenisem skončí

7. března 2006 16:36 - Bradenton (USA)/Praha

Tenista Jiří Novák je možná na konci své kariéry. Bývalý pátý hráč světa kvůli zraněné patě už pátý měsíc nehraje a léčí se v americkém Bradentonu. Pokud se jeho stav výrazně nezlepší a nepodaří se vrátit na turnaje, uvažuje o tom, že s tenisem skončí.

 

DPA/EPA

Nováka trápí bolavá pata již od loňského léta, což se projevilo na US Open a následně jeho neúčastí v daviscupové baráži. V říjnu odehrál pět zápasů, z nichž čtyři prohrál a od té doby nehraje. "Měl jsem v prosinci nohu v sádře a do dnešního dne se to nepodařilo zlepšit. Není to na to, abych mohl hrát na sto procent," řekl v úterý Novák v telefonickém rozhovoru s novináři.

Požádal vedení ATP o chráněný žebříček, na který má tenista nárok, když minimálně šest měsíců nikde nehraje. To znamená, že na turnaji by se mohl objevit nejdříve 15. května. "Zatím to moc reálně nevidím. Před dvěma, třemi týdny jsem to zkoušel trochu zatížit, ale nešlo to. Bolesti přetrvávají," řekl Novák.

Spekulace o konci už loni

Už loni se spekulovalo o tom, kdy skončí. A zranění teď vítěze sedmi turnajů ATP a semifinalistu grandslamového Australian Open z roku 2002 přiblížilo tenisovému "důchodu". "Bohužel s tím musím počítat. V mém věku už čas tak letí, že se dá těžko vrátit. Když se během několika měsíců nebude nic dít, bude návrat prakticky vyloučený," řekl hráč, který za čtrnáct dnů oslaví jednatřicáté narozeniny.

Novák by podle svých propočtů musel ve zbytku sezóny dva turnaje vyhrát a dvakrát být v semifinále, aby se udržel v elitní stovce žebříčku. "Když se vrátím a moc bodů neuhraji, tak mě už fanoušci určitě moc dlouho neuvidí. Chci ale bojovat a ještě pár zápasů odehrát," řekl trojnásobný otec. "Snažím se udělat všechno pro to, abych se vrátil, ale když to nepůjde, tak to nepůjde a vyrazím do nového života. A konec to bude méně bolestivý, než kdybych byl v pořádku a už by se mi nechtělo," míní.

Během své kariéry nebyl zlínský rodák žijící v Prostějově nikdy vážněji zraněný. "Celou jsem ji odehrál v neskutečné pohodě," řekla dlouholetá jednička daviscupové reprezentace. Diagnóza zraněné paty zní jasně: zánět a přetížení. "Patnáctileté běhání po betonech se prostě ozvalo," konstatoval tenista.

Intenzivní léčba příliš nepomáhá

Do floridského domu v Bradentonu Novák odjel loni v listopadu a na raketu nesáhl ani celý prosinec, protože pata bolela a měl nechodící sádru. "Měl jsem francouzské hole. Nemohl jsem na nohu došlápnout a v lednu jsem se učil znovu chodit," řekl Novák. Každý den tráví čas na fyzioterapii. "Léčba to je intenzivní, ale mám bohužel dojem, že to zatím moc nepomáhá," uvedl tenista.

Fyzicky se cítí maximálně na padesát procent bývalé kondice. Už fyzioterapeut Pavel Kolář mu říkal, že šance na vyléčení je poloviční. "Zatím je to bohužel ta stinná padesátka, nevypadá to moc dobře," řekl Novák. Koncem ledna vzal raketu do ruky a zkoušel hrát z místa třicet minut denně, ale vydrželo mu to asi deset dní a od té doby zase nehrál. "Třeba se to za dva měsíce ještě zlepší," prohlásil.

Po letech cestování si Novák užívá volna s rodinou, na kterou dříve neměl čas. "Jsou to příjemné chvíle. Užívám si tři malé děti, zase mám jiné problémy," řekl Novák. "Je to něco jiného než ráno vstávat na druhém konci zeměkoule a pořád cestovat z hotelu na hotel. Zatím se mi to líbí," uvedl.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..