Rubriky:

Tenis

Prodej trofejí Borgovi rozmluvil John McEnroe

28. března 2006 15:32 - STOCKHOLM

Skutečnost, že legendární švédský tenista Björn Borg nakonec neprodá své trofeje z pěti wimbledonských vítězství za sebou, má na svědomí jeho někdejší hlavní rival Američan John McEnroe. Jak Borg přiznal pro stockholmský bulvární list Expressen, bouřlivák McEnroe mu prodej rozmluvil pro něj příznačným způsobem. "Volal mi několikrát a ptal se, co to vyvádím," řekl Borg.

 

ČTK

"Borgu, co tě to vzalo, copak ses úplně zbláznil?" citoval pak Švéd McEnroea doslova. Informace o tom, že Borg hodlá v aukci prodat své wimbledonské poháry z let 1976-1980 a k tomu i dvě vítězné rakety, vešla ve známost počátkem března. Podle prvních informací ze strany aukční síně potřeboval Borg "zabezpečit svou finanční situaci".

Borg však posléze takové zvěsti popřel a uvedl, že jeho finanční situace nikdy nebyla lepší než nyní a že poháry chce prodat prostě proto, že je nepotřebuje. Dosvědčil to i jeho konkrétní čin - před několika týdny totiž koupil nový dům v Dubaji za více než 90 miliónů korun.

Lidé mu to vyčítali

"Nastalo mi hotové peklo. Lidé z celého světa mi dávali najevo své názory, honily mne noviny, televize i rádia," řekl Borg. Znepokojení vyjádřily i tenisové hvězdy. Andre Agassi dokonce uvedl, že poháry od Borga možná koupí on sám, a to proto, aby legendární trofeje zůstaly jen v tenisovém světě a nedostaly se do rukou, které "turnaj turnajů" nikdy nevyhrály.

Nicméně podle Borgových slov to však nakonec byl právě McEnroe, kdo jej definitivně přesvědčil. "Už jsem se ale unavil pohledem na staré věci, které překážejí někde v rohu mého domu. Prostě jsem věřil, že mohou potěšit nějakého tenisového nadšence. Nicméně uvažoval jsem špatně a dnes to beru zpátky," prohlásil Borg.

Už je nikdy neprodám

Co s dotyčnými předměty udělá, ještě neví. "Možná z nich bude někdy někde nějaká výstava. Nic ale nevím. Nicméně jedno slibuji už jistě - nikdy je nikomu neprodám," sdělil.

Pětice pohárů a dvě tenisové rakety - první z nich Borg při svém prvním vítězství ve Wimbledonu v roce 1976 porazil Rumuna Ilieho Nastaseho a druhou při posledním triumfu v roce 1980 právě McEnroea - mají podle odhadů v přepočtu hodnotu kolem 18 miliónů korun. Nyní je sám Borg musí od aukční firmy koupit zpět.

"O žádné miliónové sumy však nepůjde," uvedl, aniž částku konkretizoval. Aukce se měla podle původních předpokladů uskutečnit 21. června. "Vím, že to celé vypadá divně, ale už mnohokrát jsem se zbavoval věcí z dob své aktivní kariéry. Vždycky to bylo na dobročinné účely, nikdy pro vlastní zisk," uzavřel Borg.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..