Chorvatsko titul v Davisově poháru neobhájí

Chorvatští tenisté triumf v Davisově poháru nezopakují. V domácím čtvrtfinálovém zápase s Argentinou bez Maria Ančiče prohráli 2:3 a rozloučili se s letošním ročníkem soutěže. Rozhodující dvouhru vyhrál v neděli Juan Ignacio Chela, který v Záhřebu porazil Sašu Tuksara 3:1 na sety.

Do rozhodující dvouhry kapitáni týmů nasadili Tuksara a Chelu místo původně nominovaných Marina Čiliče a Agustina Calleriho. Chorvatský tenista vyhrál první set 6:3, ale když prohrál druhou sadu 4:6 a třetí ztratil v tie-breaku, měl navrch soupeř.

Chela ve čtvrté sadě za stavu 5:3 podával na vítězství a v dalších hrách měl několik mečbolů, ale Tuksar je odvrátil a vynutil si opět zkrácenou hru. V ní už Jihoameričan mečbol proměnil a po bezmála čtyřech a půl hodinách se radoval z vítězství a postupu svého týmu do semifinále.

Rusko vyhrálo ve FranciiDo elitní čtyřky postoupili také tenisté Ruska, kteří vyhráli ve Francii 4:1. Rozhodující třetí bod získal v nedělní dvouhře Dmitrij Tursunov, který porazil Richarda Gasqueta.

Devatenáctiletý Francouz po nevydařené úvodní sadě, v níž získal jedinou hru, obrátil skóre zápasu na 2:1 na sety ve svůj prospěch. Čtvrtou sadu však domácí tenista prohrál 3:6 a o vítězi se muselo rozhodnout až v pátém setu. Ten byl do stavu 5:5 vyrovnaný, ale pak Tursunov získal dvě hry za sebou a po bezmála třech a půl hodinách se radoval z vítězství, které Rusku zajistilo postup do semifinále. Postup pak potvrdil Michail Južnyj, který v závěrečné dvouhře porazil Michaela Llodru.

Průběh daviscupového utkání během sobotní čtyřhry narušily protesty francouzských studentů proti novému zákoníku práce, který umožňuje snadné propouštění zaměstnanců na počátku profesní kariéry. Trojice protestujících během čtyřhry dokonce vnikla na kurt a běhala kolem něj. Než je ochranka zahnala pryč, asi minutu se nehrálo.

Australané vyřadili jednoznačně BělorusyV Austrálii rozhodl domácí tým o postupu nad Bělorusy bez ztráty zápasu. V dvousetových dohrávkách porazil Wayne Arthurs Sergeje Taraseviče 7:6 a 6:2, Chris Guccione dovolil Alexandru Zotovovi jen čtyři hry.

Poslední volné místo v semifinále Davisova poháru zaujali Američané. Rozhodující třetí bod v duelu s Chile získal v nedělní úvodní dvouhře Andy Roddick, který v utkání týmových jedniček porazil i přes ztrátu první sady Fernanda Gonzaleze 3:1 na sety.

Chilští tenisté poté zkorigovali stav v závěrečné dvouhře, v níž se střetli domácí James Blake a Chilan Paul Capdeville. Třiadvacetiletý Jihoameričan v utkání na dva vítězné sety porazil favorizovaného Blakea 6:3 a 6:4 a upravil na konečných 2:3 z pohledu svého týmu.

O postup do finále se reprezentace USA utká v září s Ruskem. Druhou dvojici tvoří Argentina a Austrálie.

Davisův pohár - čtvrtfinále
Chorvatsko - Argentina 2:3
Ljubičič - Nalbandian 6:3, 6:4, 6:4, Tuksar - Chela 6:3, 4:6, 6:7 (6:8), 6:7 (5:7).
Austrálie - Bělorusko 5:0
Arthurs - Tarasevič 7:6 (8:6), 6:2, Guccione - Zotov 6:1, 6:3.
Francie - Rusko 1:4
Gasquet - Tursunov 1:6, 6:3, 7:6 (7:4), 3:6, 5:7, Llodra - Južnyj 2:6, 6:4, 6:7 (3:7).
USA - Chile 3:2
Roddick - Gonzalez 4:6, 7:5, 6:3, 6:2, Blake - Capdeville 3:6, 4:6.