Rubriky:

Tenis

Kondiční trenér Ivanko pomohl vzhůru Kvitové, teď slaví s Cibulkovou

31. října 2016 07:37 - Singapur

Před pěti lety slavil kondiční trenér Jozef Ivanko s tenistkou Petrou Kvitovou titul při její premiéře na Turnaji mistryň. Letos se na Masters vrátil po boku své krajanky Dominiky Cibulkové, rovněž debutantky mezi osmičkou nejlepších, a Slovenka podobně jako Kvitová turnaj ovládla.

 

Edgar Su, Reuters

Ivanko pomáhal českým tenistům skoro devět let. Tři a půl roku se staral o fyzičku Kvitové a vedle Turnaje mistryň byl i u jejího prvního wimbledonského titulu. "S Petrou jsem zažil její největší úspěchy, určitě to byla výborná spolupráce a fungovalo to velmi dobře. Můžu vzpomínat jen dobře," řekl Ivanko českým novinářům.

S Kvitovou se nedávno bavil v čínském Wu-chanu, kde česká hvězda získala jediný letošní titul. "Komunikace je lepší, než byla roky po rozchodu, ale lhal bych, kdybych říkal, že sleduji její výsledky a jak vypadá kondičně," řekl Ivanko.

Po Kvitové měl na starosti českou naději Jiřího Veselého, o kterého se ale staral už předtím v prostějovském klubu. "Když bude zdravý a bude na sobě tvrdě pracovat, zlepší hlavu, tak rozhodně má na to, aby patřil do špičky," uvedl Ivanko.

Začátkem května Veselý změnil celý tým a Ivanko plánoval volno. "Že si dva tři měsíce odpočinu, ale po týdnu bez práce mě oslovil Maťo Lipták (trenér Cibulkové)," řekl. Dlouho se nerozmýšlel a na Roland Garros už slovenské jedničce pomáhal. "Dominika mě poprvé oslovila v roce 2012, kdy jsem skončil s Petrou, ale měl jsem smlouvu v Prostějově a spolupráce nepřicházela v úvahu. Teď už nebyla překážka. A jsem rád, v týmu Dominiky se pracuje skvěle," pochvaluje si.

Chodí spát domů

Na Slovensko se pracovně vrátil po téměř devíti letech. "Velkou výhodou je, že chodím spát domů a nemusím být v podnájmu," usmál se Ivanko.

Rozdíl je rovněž v práci. Kvitová je vysoká hráčka, Veselý měří skoro dva metry, kdežto Cibulková jen 161 cm. "Je to úplně jiný somatotyp. Petra si pomáhala servisem, potřebovala se dostávat do pozicí. Hra je postavená úplně jinak než u Dominiky. O to víc mě teď práce baví, protože je to změna," řekl pětačtyřicetiletý kouč.

Dominika má pohyb vžitý odmala

Cibulková využívá kondičního trenéra Róberta Bereše, ale ten trénuje s hokejisty Slovanu Bratislava a nemůže s ní cestovat, proto přibrala Ivanka. "Předtím jsem měla výbornou fyzioterapeutku, se kterou jsem měla zažité cviky, abych co nejvíce chránila tělo před zraněním a v nich s Jožkou pokračujeme," řekla sedmadvacetiletá hráčka.

"Dominika má pohyb vžitý odmala a potřebuje, aby mohla tři hodiny běhat po kurtu. Tenis má založený na dlouhých výměnách a potřebuje, aby nic neztratila ze silovo-vytrvalostní složky. A je skvělé, že kondici dělá ráda," libuje si Ivanko.

Kvitová i Cibulková patří ke světové špičce a obě jsou podle Ivanka velkými osobnostmi. "Každá má svoje lepší a horší dny. Je třeba k nim přistupovat citlivě, ale v povaze není velký rozdíl. Mentality našich národů jsou podobné," řekl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..