O titul v Římě se utkají velcí rivalové Nadal a Federer

ŘÍM

Nejlepší tenisté současnosti Roger Federer a Rafael Nadal se utkají ve finále antukového turnaje série Masters v Římě. Španělský mladík je letos jediný, kdo dokázal švýcarskou světovou jedničku porazit, naposledy se mu to povedlo před třemi týdny na antuce v Monte Carlu.

Nadal v sobotu v semifinále za hodinu a čtvrt vyřadil talentovaného Francouze Gaela Monfilse, kterému povolil jen po dvou hrách v každém setu. Na antuce tak vyhrál už 52. zápas po sobě a má na dosah rekord Guillerma Vilase, který měl na pomalém povrchu sérii o jeden zápas delší. Vítěz loňského French Open se mu může vyrovnat, pokud uspěje v nedělním finálovém zápase s Federerem.

Švýcarský tenista postoupil potřinácté za sebou do finále turnaje ATP a vyrovnal jiný Vilasův výjimečný výkon. Argentinský tenista v roce 1997 rovněž zaznamenal třináct finálových účastí za sebou a je na druhé příčce historických tabulek. Těm vévodí Ivan Lendl s osmnácti finálovými starty v letech 1981 a 1982.

Federer měl problémy

Federer vyřadil čtvrtého nasazeného Davida Nalbandiana a bude hrát o pátý letošní titul. Argentinec však neměl daleko k tomu, aby se po Nadalovi stal druhým tenistou, který letos suverénního Švýcara porazil.

Nalbandian po prohraném prvním setu vyrovnal stav zápasu a v rozhodující sadě se rychle dostal do vedení 2:0. Favorit pak však vyhrál čtyři hry po sobě, a když vítěz předchozího turnaje v Estorilu vyrovnal, dospělo dramatické utkání až do tie-breaku. Ve zkrácené hře si po vyrovnaném úvodu Federer vypracoval dva mečboly. Při prvním zahrál míč do sítě, ale druhý už díky Nalbandianovu autu proměnil.

V Římě si tenisté rozdělí 2 082 500 dolarů.

Dvouhra - semifinále:
Federer (1-Švýc.) - Nalbandian (4-Arg.) 6:3, 3:6, 7:6 (7:5), Nadal (2-Šp.) - Monfils (Fr.) 6:2, 6:2.