Nadal vzdal v Londýně zápas s Hewittem

LONDÝN/HALLE/BIRMINGHAM

Šampion z Roland Garros Rafael Nadal na třetí výhru na trávě za sebou nedosáhl. Dvacetiletý španělský tenista musel vzdát čtvrtfinálové utkání v londýnském Queen's Clubu proti Lleyotonovi Hewittovi za stavu 1:1 na sety. Důvodem předčasného ukončení zápasu bylo zraněné rameno. Nadal si v průběhu druhé sady vyžádal ošetření a když set výsledkem 3:6 ztratil, rozhodl se už dále nepokračovat.

"Hodně mě to bolelo, skoro jsem nemohl podávat," řekl novinářům Nadal, jenž dnes podle svých slov hrál svůj nejlepší zápas na trávě. Bezprostředně po utkání ještě druhý hráč světa nevěděl, zda ho poranění nepřipraví o účast ve Wimbledonu, který začne za deset dní. "To nevím, ale snad ne," uvedl.

Tomáš Berdych postoupil v Halle poprvé do semifinále turnaje na travnatém povrchu. Český hráč ve čtvrtfinále zdolal Francouze Fabrice Santora ve dvou setech 7:5 a 7:6. Příštím soupeřem patnáctého hráče světa bude Belgičan Kristof Vliegen, s nímž se utká na okruhu ATP poprvé.

"Jde mi to na trávě čím dál lépe," uvedl dvacetiletý Berdych na internetové stránce turnaje. Se svou výškou by mohl hrát na zeleném pažitu útočný styl servis-volej. "Jak se tráva každým rokem více zpomaluje, tak si troufám říci, že už to není potřeba. Nejdůležitější je dobrý pohyb a aby první míč šel daleko od soupeře. Jedno kam, ale aby první běžel ten druhý a pak je to na trávě daleko snadnější," řekl Berdych.

Federer byl blízko porážce

Roger Federer byl dnes blízko první porážce na trávě od roku 2002. Trojnásobný wimbledonský vítěz musel ve čtvrtfinále proti Olivieru Rochusovi z Belgie odvracet ve druhém setu čtyři mečboly, nakonec však po prohrané úvodní sadě v tie-breaku zbylé dvě stejným způsobem vyhrál.

První hráč světového žebříčku si připsal devětatřicátou výhru na travnatém povrchu za sebou a pokud turnaj v Halle počtvrté vyhraje, vyrovná počtem 41. vítězných zápasů za sebou rekord Björna Borga.

HALLE
Dvouhra - čtvrtfinále:
Berdych (5-ČR) - Santoro (Fr.) 7:5, 7:6 (7:3), Federer (1-Švýc.) - O. Rochus (7-Belg.) 6:7 (2:7), 7:6 (11:9), 7:6 (7:5), Haas (6-Něm.) - Söderling (Švéd.) 7:5, 6:4, Vliegen (8-Belg.) - Mayer (Něm.) 6:3, 6:7 (5:7), 6:4.
LONDÝN
Hewitt (8-Austr.) - Nadal (1-Šp.) 3:6, 6:3, Blake (USA) - Monfils (13-Fr.) 6:1, skreč, Henman (Brit.) - Tursunov (15-Rus.) 6:3, 7:6 (7:1),  Roddick (3-USA) - Gonzalez (6-Chile) 6:4, 6:3.
Čtyřhra - 2. kolo:
Čermák, Friedl (6-ČR) - Melzer, Verdasco (Rak./Šp.) bez boje.
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Knowles, Nestor (3-Bah./Kan.) - Čermák, Friedl (6-ČR) 7:5, 6:4.

Nasazená jednička Maria Šarapovová neztratila ani ve třetím utkání v Birminghamu set a postoupila do semifinále. Ruská vítězka Wimbledonu 2004 dnes na trávě porazila Italku Marii Santangelovou hladce 6:2 a 6:2.

Na turnaji WTA s dotací 200 tisíc dolarů se nedařilo ani jiné Italce Francesce Schiavoneové, jež nenaplnila roli druhé nasazené a rozloučila se po třísetové prohře s Věrou Zvonarevovou.

BIRMINGHAM
Šarapovová (1-Rus.) - Santangelová (12-It.) 6:2, 6:2, Zvonarevová (Rus.) - Schiavoneová (2-It.) 6:4, 3:6, 6:1, Tuová (USA) - Bartoliová (6-Fr.) 6:4, 6:4, Jacksonová (USA) - Lichovcevová (4-Rus.) 6:4, 6:3..

5 : 7, 6 : 4, 6 : 4 Kuděrmetovová - Krejčíková 5 : 7, 6 : 4, 6 : 4 konec
20240415T20 : 00:00+0200