Rubriky:

Tenis

Byl jsem na dně, vzpomíná gólman Sparty Blažek

17. června 2003 15:48 - PRAHA

Loni mu nevyšel přestup do Štrasburku a následně prožil jedno z nejhorších období kariéry. Přesto se brankář Jaromír Blažek dokázal ve Spartě vytáhnout na pozici jedničky, oblékl reprezentační dres a nakonec dosáhl až na titul. "Každý musí věřit ve vlastní schopnosti, ve vlastní síly," hodnotí uplynulou sezónu v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Přestože jste sezónu začínal až jako třetí gólman Sparty, dotáhl jste klub k titulu a prosadil se do kádru národního týmu. Je tedy konečné účtování nadmíru pozitivní?

Řeknu to tak, že po loňském létě jsem příjemně překvapen. Na nároďák jsem neměl ani pomyšlení, titul je rovněž skvělý.

Jedinou kaňkou je tedy vyřazení v předkole Ligy mistrů s Genkem?

To byl velký problém, který nás na dlouho trošku poznamenal. Vlastně trošku víc. Strašně moc jsme totiž toužili po Lize mistrů. Pohár UEFA byl jen slabou náplastí, ale to samozřejmě nic neměnilo na snaze uspět.

Nicméně ani v tomto případě jsme nebyli úspěšní. Pak už jsme měli jediný cíl, v podobě prvenství v lize. Ten jsme naplnili a teď musíme do Champions league.

Kromě výbuchu v pohárové Evropě byla Spartě často vyčítána nepříliš pohledná hra.

Chceme hrát pro lidi, ale letos se nám to nedařilo. Titul jsme vyválčili spíše bojovností, ta převládla. Ke kráse jsme měli daleko.

Hodně hektický byl rovněž úvod jarní části sezóny.

To je pravda. Zbytečně jsme ztratili body už v předposledním podzimním kole doma se Zlínem. Dokázali jsme sice vyhrát v Liberci, jenže místo abychom při jarní premiéře v Teplicích nabrali potřebný klid, prohráli jsme a následovaly i další ztráty.

Vaše situace se během dvanácti měsíců diametrálně změnila. Místo přestupu do Štrasburku jste byl nejprve ve Spartě jen do počtu, až jste se proměnil v muže, který jí prakticky v derby vychytal titul. Jak se taková proměna narodila?

Je to byznys. Před rokem, když mi nevyšel přestup do Francie, jsem byl úplně dole. Ale s tím se musí počítat. Pak se to otočilo. Každý musí věřit ve vlastní schopnosti, ve vlastní síly. Zvláště v takovém klubu jako třeba Sparta je důležité věřit, že tam člověk není náhodou. A být trpělivý, čekat na šanci.

Bylo právě derby se Slavií vaším nejvydařenějším?

To utkání bylo hodně sledované, ale měl jsem spoustu dalších, kdy jsem musel něco chytit.

Nakonec jste se dostal až do reprezentačního kádru. Je to zadostiučinění?

Takhle to neberu, vždyť v nároďáku jsem byl až na jaře. A Petr Čech je jednička. Ale my jsme získali titul, navíc kdo jiný než gólman Sparty nebo Slavie by měl být v reprezentaci.

Tým pod taktovkou Karla Brücknera má velmi dobře rozehranou kvalifikaci. Sníte o startu na evropském šampionátu?

To je strašně daleko, může se stát cokoli, ztratím formu... Ale když to dobře půjde i dál, není to nereálné. Chci v to tajně doufat.

Kvalitní výkony vás vynesly na druhé místo v anketě o nejlepšího brankáře minulé sezóny. Jak vysoko tohle ocenění stavíte?

Je to příjemné, jsem za to rád. Ale důležitá je pro mě Sparta a postup do Ligy mistrů, který považuji za klíčový.

Sezóna už definitivně skončila. Jaký máte nejbližší program?

Až do začátku přípravy, kterou zahajujeme v pondělí 23. června, totálně vypnu. Poletím si odpočinout na Mallorku, moc se těším.

Radek Malina

Zrušit


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..