Berdych vyřadil v Madridu světovou dvojku Nadala

MADRID

Tomáš Berdych připravil domácího favorita Rafaela Nadala o možnost obhajoby titulu na turnaji v Madridu. Jednadvacetiletý Čech ve čtvrtfinále podniku série ATP Masters druhého hráče žebříčku porazil po téměř bezchybném výkonu 6:3, 7:6 a s jedním z nejlepších tenistů současnosti si připsal třetí triumf za sebou.

Český daviscupový reprezentant Berdych v Madridu získal druhý cenný skalp za sebou, v předchozím kole vyřadil bývalou světovou jedničku Andyho Roddicka. V pátek dokázal, že jeho aktivní zápasová bilance proti Nadalovi nebyla náhodná a potřetí v kariéře ho na tvrdém povrchu porazil, když navázal na letošní výhru z Toronta a loňskou ze Cincinnati. O rok mladší Španěl na něj v kariéře vyzrál jen jednou, a to minulý rok na svém oblíbeném povrchu antuce.

Sebevědomím hýřící Berdych v bouřlivé atmosféře desetitisícové haly v Madridu prolomil poprvé soupeřovo podání ve čtvrté hře první sady a brejk si už udržel. Set získal za 36 minut, když proměnil první setbol díky svému typickému nabíhanému forhendu.

Na závěr rozzuřil diváky

Obhájce madridského titulu Nadal se ve druhém setu snažil dostat do vyššího tempa, Berdych však s ledovým klidem a za pomoci kvalitního servisu dokázal odvrátit i několik brejkbolů. Dramatické rozuzlení tak přinesl až tie-break, v němž rodák z Valašského Meziříčí obrátil stav z 1:3 na 5:3, aby pak následně další tři míčky prohrál a umožnil Nadalovi jeho první a jediný setbol v zápase.

Míčem přesně na koncovou čáru však Berdych hrozbu ztráty sady odvrátil a poté skvělým bekhendem po postranní čáře získal mečbol. Ten proměnil dalším prudkým servisem a doslova i symbolicky umlčel domácí fanoušky, kteří se ho během druhého setu několikrát snažili rozhodit tleskáním po prvním zkaženém podání. Diváky nicméně Berdychovo gesto s prstem na ústech rozzuřilo natolik, že mladého Čecha z kurtu vyprovodili hromovým pískotem.

Dalším Berdychovým soupeřem na turnaji s dotací více než dva milióny eur bude lepší z dvojice Fernando González - Novak Djokovič.

Šarapovová útočí na Mauresmovou

Švýcarská tenistka Martina Hingisová ve své první sezóně po návratu na kurty na vítězství na domácí půdě nedosáhne. Bývalá světová jednička ve čtvrtfinálovém utkání v Curychu podlehla Rusce Světlaně Kuzněcovové 1:6, 6:1 a 3:6.

V sobotním semifinále se Kuzněcovová utká se Slovenkou Danielou Hantuchovou, která mezi nejlepší čtyři postoupila bez boje po odstoupení Amélie Mauresmové. Zraněná Francouzka ještě může do konce roku přijít o pozici první hráčky žebříčku ve prospěch Marie Šarapovové, jež hladce porazila domácí hráčku z kvalifikace Timeu Bacsinszkou.

MADRID:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Berdych (11-ČR) - Nadal (2-Šp.) 6:3, 7:6 (8:6), Federer (1-Švýc.) - Ginepri (USA) 6:3, 7:6 (7:4), Nalbandian (4-Arg.) - Safin (Rus.) 6:4, 6:7 (6:8), 7:6 (7:2).
CURYCH:
Šarapovová (2-Rus.) - Bacsinszká (Švýc.) 6:4, 6:3, Kuzněcovová (3-Rus.) - Hingisová (5-Švýc.) 6:1, 1:6, 6:3, Srebotniková (Slov.) - Kirilenková (Rus.) 6:3, 6:2.
Semifinálové dvojice: Srebotniková - Šarapovová, Hantuchová - Kuzněcovová.