Djatčin vyhrál na MS desítku ve fotofiniši před Lurzem, Vítek 11.

MELBOURNE

Vladimir Djatčin vyhrál ve fotofiniši závod dálkových plavců na 10 kilometrů na mistrovství světa v Melbourne. Ruský reprezentant porazil v navlas stejném času 1:55:32,5 hodin Němce Thomase Lurze, obhájce titulu a vítěze poloviční trati. Boj o třetí místo vyhrál rovněž těsně další ruský závodník Jevgenij Dratcev, čtvrtý skončil o půl sekundy za medailí Mohamed Zanaty z Egypta.

Český reprezentant Rostislav Vítek doplaval na jedenácté pozici se ztrátou téměř půl minuty na vítěze, Jakub Fichtl byl šestnáctý s mankem šestatřicet sekund na prvního. Závodníci se v teplém slunečném počasí opět potýkali s hejny medúz a ve vodě se dokonce na chvíli objevili i tučňáci. Jeden vyskočil z vody těsně před plavci v prvním kole a další je napodobovali způsobem prsa a znak asi dva kilometry od finišujících plavců.

"Před závodem jsem věděl, že bude Djatčin mým největším soupeřem a také byl. Měl jsem asi začít finišovat dřív, ale po závodu je každý generál," řekl poražený Lurz. Společně museli oba čekat po dohmatu několik minut, než byl vítěz vyhlášen. Okamžité poté Lurz začal kritizovat časomíru. "Nebylo to profesionální, na olympiádě to musí být vše hned jasné," zlobil se Němec. Desetikilometrový závod bude příští rok v Pekingu poprvé v programu olympijských her.

Djatčin, mistr světa z roku 2003, závod vyhrál díky zrychlení v posledním ze čtyř okruhů. "Vůbec jsem nevěděl v posledních metrech, co se děje," přiznal ruský plavec, který vyhrál o šest setin. Organizátoři nakonec zveřejnili výsledné časy všech plavců na setiny, ačkoliv tomu tak v dálkovém plavání dosud nebylo. "Prostě jsem měl jen víc štěstí, na svého soupeře jsem vůbec nekoukal," dodal vítěz.

Výsledky:
Muži - 10 km: 1. Djatčin (Rus.) 1:55:32,5, 2. Lurz (Něm.) 1:55:32,5, 3. Dratcev (Rus.) 1:55:47,3, 4. Zanaty (Egypt) 1:55:47,8, 5. Hein (Něm.) 1:55:49,4, 6. Ryckeman (Belg.) 1:55:50,4, 7. Van der Weijden (Niz.) 1:55:51,9, 8. Bicher (Brit.) 1:55:53,9, 9. Nogueira (Šp.) 1:55:56,5, 10. Gercsak (Maď.) 1:55:59,9, 11. Vítek 1:56:01,7, ...16. Fichtl (oba ČR) 1:56:08,7.