Phelps má na MS další světový rekord a čtvrté zlato

Michael Phelps dál útočí na zisk osmi zlatých medailí na mistrovství světa v plavání a zdá se, že je neporazitelný. Ve čtvrtek v Melbourne vyhrál polohový závod na 200 metrů opět ve světovém rekordu a má již čtvrtý titul. Americký fenomén vylepšil ve finále své loňské vlastní maximum o plných 86 setin na 1:54,98 minuty. Světové tabulky se díky Phelpsovi na šampionátu přepisovaly již potřetí.

Nový světový rekord vytvořila i ženská americká štafeta na 4x200 metrů volným způsobem. Čtveřice Natalie Coughlinová, Dana Vollmerová, Lacey Nymeyerová a Katie Hoffová dosáhla času 7:50,09 a o 73 setin sekundy překonala výkon německých plavkyň z loňského mistrovství Evropy v Budapešti. Němky ve čtvrtek zaostaly o 3,73 sekundy a získaly stříbro, z bronzové medaile se radovaly Francouzky.

Vlastní světový rekord ze semifinále na znakařské padesátce vyrovnala Američanka Leila Vaziriová, která stejně jako ve středu dohmátla v čase 28,16 sekundy. Získala tak zlatou medaili s náskokem tří desetin před Běloruskou Aljaksandrou Herasimenjovou. Bývalá světová rekordmanka Janine Pietschová z Německa skončila ve finále až poslední.

Za Phelpsem skončil na krátké polohovce druhý jeho krajan Ryan Lochte v času 1:56,19 minuty a ještě deset metrů před cílem byl rychlejší než Phelps při jeho dnes již bývalém světovém rekordu. Pro bronz si doplaval v nejlepším evropském času všech dob 1:56,92 Maďar Lászlo Cseh.

Američané volají, je to mutant

Jednadvacetiletého Phelpse v Melbourne čekají ještě dva individuální starty a dvě štafety. Dosud vyhrál závody na 4x100 metrů volný způsob, 200 metrů volný způsob a 200 metrů motýlek. Ve všech individuálních startech překonal světové rekordy, na kraulové dvoustovce vymazal z tabulek domácího Iana Thorpeho.

"Jsem na správné cestě, ale pořád jen v polovině," komentoval svůj útok na rekordní medailovou žeň šestinásobný olympijský vítěz z Atén. Ve svém okolí vzbuzuje Phelps různá přirovnání. "Je to fenomén, mutant nebo něco takového," nechala se slyšet kapitánka týmu amerických plavkyň Tara Kirková.

O titul na královské trati 100 metrů volný způsob se podělili Ital Filipo Magnini a Kanaďan Brent Hayden, kteří dohmátli v navlas stejném času 48,49 sekundy, což se stalo poprvé v historii finále na MS. Pro Haydena mělo zlato mimořádnou cenu. "Věnuju ho dědovi, který umřel krátce po mém odjezdu do Austrálie. Slíbil jsem si, že pro něj tu medaili získám," prozradil Kanaďan.

Více zlatých medailí brali plavci naposledy v roce 2000 na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve Valencii. Stejný čas na 50 metrů prsa tehdy měli Mark Warnecke z Německa, Ital Domenico Fioravanti a Daniel Málek. Magnini se podělil už o bronz na ME v Madridu 2004 na kraulové dvoustovce s krajanem Massimilianem Rosolinem.

Čechům se opět nedařilo

Ani pátý soutěžní den v melbournském bazénu nepřinesl na mistrovství světa českým plavců postup z rozplaveb. Jana Myšková ve čtvrtek na kraulařské stovce skončila 21. časem 56,24 sekundy a se ztrátou 55 setin na šestnácté místo. Pro účast v semifinále královské disciplíny by musela vylepšit vlastní národní rekord. Petra Klosová uzavřela první čtyřicítku pořadí.

Prsař Jiří Jedlička se opět umístil na hranici druhé a třetí desítky, tentokrát na dvoustovce skončil pětadvacátý. V této disciplíně sešlo ze souboje dvou nejlepších plavců současnosti mezi mistrem světa z poloviční trati Brendanem Hansenem a japonským olympijským vítězem Kosukem Kitadžimou. Američan kvůli záhadnému virovému onemocnění ze soutěže odstoupil a Asiat porazil v rozplavbách největší soupeře o sekundu.

MS v plavání - finále
Muži
100 m v. zp.: 1. Magnini (It.) a Hayden (Kan.) oba 48,43, 3. Sullivan (Austr.) 48,47, 4. Cielo Filho (Braz.) 48,51, 5. Lezak (USA) 48,52, 6. Van Den Hoogenband (Niz.) 48,63, 7. Schoeman 48,72, 8. Neethling (oba JAR) 48,81.
200 m pol. záv.: 1. Phelps 1:54,98 - světový rekord, 2. Lochte (oba USA) 1:56,19, 3. Cseh (Maď.) 1:56,92 - evropský rekord, 4. Pereira (Braz.) 1:58,98, 5. Johns (Kan.) 1:59,46, 6. Kerekjarto (Maď.) 1:59,57, 7. Janusaitis (Lit.) 1:59,84, 8. Kent (N. Zél.) 2:00,73.
Ženy
50 m znak: 1. Vaziriová (USA) 28,16 - vyrovnaný světový rekord, 2. Herasimenjová (Běl.) 28,46, 3. Zimmerová (Austr.) 28,50, 4. Čao Ťing (Čína) 28,54, 5. R. Nakamuraová (Jap.) 28,64, 6. Kao Čchang (Čína) 28,70, 7. M. Nakamuraová (Jap.) 28,86, 8. Pietschová (Něm.) 28,87.
200 m mot.: 1. Schipperová (Austr.) 2:06,39, 2. Vandenbergová (USA) 2:06,71, 3. Jedrzejczaková (Pol.) 2:06,90, 4. Ťiao Liou-jang (Čína) 2:07,22, 5. Lacroixová (Kan.) 2:07,73, 6. Nakanišiová (Jap.) 2:09,43, 7. Isakovičová (Slovin.) 2:09,66, 8. Mongelová (Fr.) 2:13,61.
4x200 m v. zp.: 1. USA (Coughlinová, Vollmerová, Nymeyerová, Hoffová) 7:50,09, 2. Německo (Freitagová, Steffenová, Dallmannová, Lurzová) 7:53,82, 3. Francie (Popčanková, Huberová, Mongelová, Manaudouová) 7:55,96, 4. Austrálie 7:56,42, 5. Británie 7:57,02, 6. Japonsko 7:58,04, 7. Švédsko 8:02,34, 8. Nizozemsko 8:04,81.