Rubriky:

Vodní sporty

Veslař Chalupa se po dlouhých letech vrací na dvojskif

29. května 2007 16:18 - PRAHA

Nejlepší český veslař historie Václav Chalupa se v nové sezóně opět představí v jiné posádce. Po olympiádě v Aténách uvažoval o konci své dlouhé a úspěšné kariéry, ale místo toho se rozhodl opustit skif a přesedl do párové čtyřky, na které chtěl usilovat o start na hrách v Pekingu. Situace se ale opět změnila.

 

archiv

Devětatřicetiletý veslař usedne na nadcházejícím úvodním podniku Světového poháru v Linci do dvojskifu společně s Milanem Dolečkem a pokud se nestane nic nečekaného, budou o účast v Pekingu bojovat společně. "Trenér si už před začátkem sezóny přál, abych se stal základem dvojskifu a hledalo se, s kým bych měl sedět. Nakonec to dopadlo takhle," řekl v úterý Chalupa v rozhovoru pro ČTK.

Ruský trenér pražské Dukly Sergej Kruťjakov, jenž před lety sestavil vlajkovou posádku českého veslování, se totiž rozhodl, že se párová čtyřka vrátí k úspěšnému složení z minulosti. Tvořit by ji měli David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a Petr Vitásek. První trojice má doma stříbro z minulé olympiády; Vitásek s nimi jezdil o rok dříve, kdy se prosadili na stupně vítězů na mistrovství světa.

Přestože jedním z hlavních důvodů, proč se Chalupa rozhodl skončit na skifu, byla "opotřebovanost" a touha po práci ve větším kolektivu, Kruťjakovo rozhodnutí, které jej vyřadilo z velké posádky, mu vůbec nevadilo. "Chtěl jsem být ve větší posádce a bylo mi jedno, jestli to je dvojskif či párovka," podotkl. V poslední době mu navíc prý začalo vadit, že už není tak dominantní, jak byl v minulosti zvyklý. "Cítil jsem, že v párovce jsem součást stroje. Na dvojskifu jsem navíc štrokem, který udává tempo, takže můžu něco s lodí udělat. Už se na to těším," uvedl Chalupa.

Na dvojskifu po 19 letech 

Současné složení dvojskifu i párovky by mělo zůstat stejné letos i v nadcházejícím olympijském roce. Letošní MS je totiž zároveň hlavní kvalifikací pro Peking. "Změna by mohla nastat jen v případě, že by obě posádky totálně propadly, což se snad nestane," uvedl zkušený veslař, který se na dvojskifu na mezinárodním poli představí o víkendu po dlouhých devatenácti letech.

Na začátku své kariéry jezdil společně s Milošem Zářeckým. "Před olympiádou v Soulu jsme si vyjeli i účast na hrách. Nakonec to ale dopadlo jinak a já jsem v Soulu startoval na párovce," vzpomínal Chalupa na rok 1988. Na spolupráci s Dolečkem se těší i proto, že jeho nový parťák patří i přes svůj mladý věk k úspěšných dvojskifařům. V roce 2003 získal s Ondřejem Synkem bronz na MS a o rok později byli na olympiádě pátí.

První test je čeká nyní v Rakousku, ale výsledek z prvního dílu Světového poháru nebude úplně zásadní. "Chtěli bychom postoupit do finále a v něm neskončit na posledním místě. To je náš základní cíl. Společně toho ale nemáme moc natrénováno a potřebujeme ještě čas. Proto nemáme velké ambice," řekl Chalupa. Podle několikanásobného vítěze Světového poháru a medailisty z MS by již na dalším závodě SP v Nizozemsku mohl být jejich výkon lepší. "Už budeme vědět, co si můžeme dovolit," pousmál se.

Ani na dvojskifu se nevyhne soubojům se svými velkými rivaly ze skifu. Do větší posádky tradičně přesedl například Slovinec Iztok Čop a o víkendu by měli být jeho soupeři i Estonec Juri Janson či Kanaďan Derek Porter, který se k veslování vrací po několika letech. "Naposledy závodil v roce 2000. Jsem na něj hodně zvědavý," řekl Chalupa, který se společně s Dolečkem v Linci utkají s kompletní světovou špičkou. Do prvního závodu jsou totiž přihlášeny všechny elitní posádky minulé sezóny.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.