Čtyřkanoe na elitu nestačila, Slováci mají na MS dvě medaile

Jediná česká loď ve finálových závodech na kilometrové trati na mistrovství světa v Duisburgu neuspěla. Posádka neolympijské čtyřkanoe ve složení Martin Plšek, Jakub Homolka, Jan Břečka a Petr Koudelka v sobotu dojela s velkou ztrátou za elitou poslední, zatímco titul získali Rumuni.

Výrazně lépe než čeští reprezentanti si počínali jejich bývalí federální partneři Slováci - na kanálu v areálu Wedau vybojovali stříbro zásluhou kanoisty Mariána Ostrčila a bronz díky čtyřkajaku. Zároveň to pro obě slovenské lodě znamená jistotu startu na olympiádě v Pekingu. Nejúspěšnější zemí prvního finálového dne bylo pořadatelské Německo, které vybojovalo čtyři tituly a dvě stříbra.

Ostrčil prohrál jen se suverénním Maďarem a svým tréninkovým partnerem Attilou Vajdou, bronz vybojoval před domácím obhájcem titulu Andreasem Dittmerem španělský olympijský vítěz David Cal. Až pátý skončil další z bývalých soupeřů Martina Doktora Maxim Opalev z Ruska.

Ostrčil získal v 26 letech svoji první velkou medaili, dosud měl v držení jen evropské tituly z poloviční trati mezi juniory a závodníky do 23 let. Svěřenec stříbrného medailisty z olympijské Atlanty Slavomíra Kňazovického a syn předsedy slovenského svazu si pro stříbro dojel v neoblíbené krajní dráze.

Cílem byla místenka na olympiádu

"Soupeře jsem měl přes ruku a vůbec jsem se neohlížel. Nijak jsem se nestresoval, protože mým cílem byla místenka na olympiádu, stříbro v cíli pro mne bylo velkým překvapením," citovaly Ostrčila slovenské servery.

I čtyřkajak Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr sahal po cennější medaili a ještě v polovině trati byli Slováci ve vedení. Na dalším mezičase se ale propadli až na šesté místo, nicméně ve finiši se opět probojovali na stupně vítězů za vítězné Němce a Poláky. Český čtyřkajak startoval jen ve finále B, v němž Jan Souček, Jan Štěrba, Jan Andrlík, Jiří Polívka skončili šestí a celkově patnáctí.

Předehru bojů o medaile v sobotu dopoledne obstaraly kvalifikační závody na neolympijské dvoustovce a do finále postoupily Michala Mrůzková s Janou Blahovou na deblkajaku. O medaili bude v neděli usilovat i čtyřkanoe Petr Fuksa, Jan Halda, Jan Břečka, Jakub Homolka, která kvůli nízkému počtu startujících nemusela rozjížďky absolvovat. Kajakáři Svatopluk Baťka a Jana Šebestová byli na sprinterské trati vyřazeni v semifinále.

Výsledky - 1000 m:
Muži:
K1: 1. Brabants (Brit.) 3:40,113, 2. Van Koeverden (Kan.) -0,562, 3. Larsen (Nor.) -1,532.
K2: 1. Colin, Carrefra (Fr.) 3:24,683, 2. Seroczynski, Kujawski (Pol.) -0,208, 3. Kammerer, Kucsera (Maď.) -1,896.
K4: 1. Německo (Altepost, Bröckl, Herszel, Goldschmidt) 3:04,369, 2. Polsko -0,350, 3. Slovensko -1,256, ...15. ČR (Souček, Štěrba, Andrlík, Polívka).
C1: 1. Vajda (Maď.) 4:08,563, 2. Ostrčil (SR) -2,122, 3. Cal (Šp.) -2,494.
C2: 1. Gille, Wylenzek (Něm.) 3:46,627, 2. Torres, Aguilar (Kuba) -0,964, 3. Tyszynski, Baraszkiewicz (Pol.) -1,476.
C4: 1. Rumunsko (Chirila, Cuculici, Simioncenco, Popa) 3:23,325, 2. Německo -1,294, 3. Maďarsko -1,610, ...9. ČR (Koudelka, Plšek, Břečka, Homolka) -15,562.
Ženy:
K1: 1. Kovácsová (Maď.) 4:06,823, 2. Leueová (Něm.) -2,114, 3. Paldaniusová (Švéd.) -4,078
K2: 1. Rugeová, Hörmannová (Něm.) 3:45,933, 2. Wojnarowská, Chojnacká (Pol.) -1,209, 3. Kozaková, Szabová (Maď.) -3,241.
K4 (500 m): 1. Německo (Knebelová, Wagnerová-Augustinová, Wassmuthová, Leonhardtová) 1:37,145, 2. Maďarsko -0,806, 3. Polsko -0,958.