Kanoista Martikán získal v Brazílii čtvrtý titul mistra světa

FOZ DO IGUASSU

Závod kanoistů na mistrovství světa ve vodním slalomu vyhrál Slovák Michal Martikán a v brazilském Foz Do Iguassu si dojel již pro čtvrtý titul. Na druhém místě v sobotu skončil dvojnásobný olympijský vítěz a obhájce loňského prvenství Francouz Tony Estanguet, bronz získal mistr světa z roku 2005 Australan Robin Bell.

Češi mezi elitní desítkou chyběli, nicméně Jan Mašek získal účastnické místo na olympiádě v Pekingu. Do bojů o medaile se nevešli ani čeští kajakáři, účast na hrách jim ale zajistil 13. místem Ivan Pišvejc.

"Jsem rád, že jsem získal titul, ale hlavně mě těší, že jsem vybojoval místo na olympiádě. Už teď se na ni těším," citoval Martikána server pravda.sk. "Vím, že moje jízdy nebyly bezchybné, určitě se dalo jet rychleji. Ukázalo se ale, že i s drobnými chybami se dají vyhrávat velké závody," dodal slovenský reprezentant.

Čeští kanoisté se v semifinále nevyvarovali doteků branky. Mašek skončil se dvěma trestnými sekundami čtrnáctý, ale v redukovaném pořadí se vešel do první desítky závodníků, kteří pro svou zemi olympijskou účast vybojovali. Obhájce bronzové medaile ze šampionátu v Praze Stanislava Ježka o finále připravily dva doteky a obsadil 16. místo, Tomáš Indruch byl dvaadvacátý.

Také Pišvejce v závodu kajakářů vyřadily z bojů o finále trestné sekundy. Pokud by se doteku s brankou vyvaroval, patřil by jeho čas k nejrychlejším v semifinále. V následujícím finále se pak z prvního zlata v kariéře se radoval Francouz Sebastien Combot, jenž porazil jak německého mistra světa z roku 2005 Fabiena Dörflera, tak držitele evropského bronzu Brita Cambella Walshe. Vavřinec Hradílek skončil na 36. příčce.

Ve finále kanoistů byl po první jízdě zlatu nejblíže francouzský obhájce, když zajel o téměř dvě vteřiny rychlejší čas než druhý Martikán. Ve druhé však Estanguet svůj výkon nezopakoval a předvedl až pátou nejrychlejší jízdu, zatímco slovenský reprezentant se díky pevným nervům a času 96,66 dostal na první příčku. Oplatil tak velkému rivalovi porážku z trojského kanálu.

Muži:
C1: 1. Martikán (SR) 192,87 (0 trestných sekund), 2. Estanguet (Fr.) 194,23 (0), 3. Bell (Austr.) 195,70 (2), 4. Benzien (Něm.) 196,23 (0), 5. Florence (Brit.) 196,49 (0), 6. Bettge (Něm.) 199,95 (2), ...14. Mašek 100,87 (2), 16. Ježek 101,40 (4), 22. Indruch (všichni ČR) 104,14 (2).
K1: 1. Combot (Fr.) 186,25 (0), 2. Dörfler (Něm.) 187,90 (2), 3. Cambell 189,34 (2), 4. Hounslow (oba Brit.) 190,83 (0), 5. Molmenti (It.) 191,03 (2), 6. Juanmarti (Šp.) 191,05 (0), ...13. Pišvejc 95,66 (2), 36. Hradílek (oba ČR) 146,43 (52).