Rubriky:

Vodní sporty

Čeští veslaři na závěr sezóny ovládli mistrovství Evropy

24. září 2007 14:11 - PRAHA

Povedený závěr sezóny mají za sebou čeští veslaři. Na víkendovém mistrovství Evropy v Poznani získali pět medailí a stali se tak nejúspěšnější zemí, která se na obnoveném kontinentálním šampionátu představila. Jednu ze tří zlatých medailí navíc získala osmiveslice složená z elitních domácích veslařů.

 

Jiří Koliš

"Z českého pohledu to byly výjimečné závody. Vyhrát pořadí národů se nám ještě nikdy v historii nepovedlo," řekl předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval na pondělní tiskové konferenci. Vedle osmy získaly zlaté medaile dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková a čtyřka bez kormidelníka. Pro stříbrnou medaili si poté dojela skifařka Miroslava Knapková a dvojskif lehkých vah Jan a Ondřej Vetešníkovi byl třetí.

Trochu kuriózní závod absolvovala čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth, která málem na šampionát vůbec neodjela. "Ještě ve středu jsme zvažovali, jestli budeme vůbec na mistrovství startovat. Milan Bruncvík měl totiž horečky a pokoušela se o něj nějaká viróza. Michal Horváth byl poté načatý," vysvětloval trenér Petr Blecha.

Nakonec však vítězové malého finále na letošním MS do Polska odjeli a vybojovali svou druhou velkou medaili. V loňském roce totiž ovládli v téměř stejném složení i mistrovství světa do 23 let. "Tentokráte nám však přálo i štěstíčko, protože naši největší soupeři Slovinci měli při finále poruchu lodi," přiznal Blecha.

Slovinci ještě v polovině trati drželi s českou lodí krok a vše se schylovalo v souboji ve finiši, na který ale nakonec nedošlo. "Najednou se ozvala rána a koukám, že jejich strok má veslo nad hlavou. Něco podobného jsem ještě neviděl a málem jsme zastavili taky. Kluci na mě ale křikli a pokračovali jsme dále," pousmál se veslovod posádky Neffe, který se z Polska také vrátil nachlazený. "Odjeli jsme dva nemocní, vrátili jsme se čtyři," řekl.

Jedinou českou posádkou, která se z polské regaty vrátila bez medaile, byla čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Straka, Vlastimil Čabla. Svazový předseda Kejval však jejich páté místo také ocenil. "Jedná se o vynikající výsledek ve velké konkurenci, která se v jejich disciplíně sešla. Jejich výsledek je příslibem pro příští sezonu, kdy je čeká dodatečná olympijská kvalifikace," dodal Kejval.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty