Rubriky:

Vodní sporty

Jachtařky Šmídová s Mrzílkovou jsou blízko k účasti na olympiádě

29. ledna 2008 13:07 - MELBOURNE

Jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou jsou krůček od účasti na olympijských hrách v Číně. České reprezentantky drží na šampionátu lodní třídy 470 v Melbourne před závěrečnou středeční rozjížďkou 22. příčku a v redukovaném pořadí pro Peking jsou stále na pátém, posledním postupovém místě. Před nejbližšími pronásledovatelkami z Finska mají Češky náskok devíti bodů.

Šmídové s Mrzílkovou podobně jako v pondělí i dnes vyšla lépe první rozjížďka. V té obsadily české jachtařky deváté místo, jenže v průběhu dne se opět propadly a v druhé jízdě skončily sedmnácté.

Mezitím si vyměnily pořadí jejich největší konkurentky: o bod před českou posádku se už dokázaly dostat Švýcarky Rolová a Thilová, naopak za Šmídovou a Mrzílkovou klesly Saariová s Wulffovou z Finska. Neratovické závodnice si před nimi na posledním postupovém místě pro Peking udržují poměrně bezpečný devítibodový náskok.

"Když se ale podíváte na rozpětí v těch výsledcích, tak devět bodů není žádná velká jistota. Holky navíc mají už škrtačku za sebou, nesmějí se dopustit žádné chyby typu protestu nebo předčasného startu," řekl ČTK předseda jachtařského svazu Karel Bauer.

Závěrečná rozjížďka podle něj bude taktickou bitvou. "Finky se budou držet za našimi holkami, ty zase za Švýcarkami, protože na ně ztrácí jen jeden bod. Když dojedou společně, bude to v pořádku. Jakmile ale někdo z nich ujede, bude to špatné. Holky před sebe nesmí pustit Finky," prohlásil Bauer, podle něhož existuje možnost, že by se do Číny navzdory původním informacím mohla kvalifikovat ještě šestá posádka.

Poslední možnost dostat se na olympiádu

Regata v Melbourne je pro české jachtařky poslední příležitostí probojovat se na olympiádu. V současné době mají letenky do Pekingu jisté pouze zkušený Michael Maier ve třídě Finn a Martin Trčka v Laseru.

O účast na olympijských hrách bojovali v Melbourne i mladíci Ondřej a Pavel Bobkové, kteří ovšem po pádu do bronzové skupiny ztratili naději na lepší výsledek. "Kluci zajeli dobře v minulém závodě v Melbourne, ale ukázalo se, jak velký je rozdíl mezi Světovým pohárem a mistrovstvím světa. Na šampionátu pracují nervy, přesto jsou z hlediska budoucnosti velkým příslibem," uvedl Bauer.

MELBOURNE
Muži (po 12 rozjížďkách):
1. Marinho, Nunes (Port.) 51 b., ...75. O. Bobek, P. Bobek (ČR) 188.
Ženy (po 12 rozjížďkách):
1. Maxwellová, Kingsolvingová (USA) 46 b., ...22. Šmídová, Mrzílková (ČR) 141.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty