Tři české lodě dojely na úvod sezóny v Mnichově stříbrné

Čeští veslaři Ondřej Synek i Miroslava Knapková zahájili úspěšně olympijskou sezonu, když v úvodním závodě Světového poháru v Mnichově obsadili shodně druhé místo. Synek dnes v závodu skifařů nestačil pouze na Brita Alana Campbella, Knapkovou porazila suverénka posledních let Běloruska Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová. Třetí stříbro vybojovala čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth.

Skifař Ondřej Synek

Britský skifař, jenž v Mnichově kraloval závodu Světového poháru už v roce 2006, si sekundový náskok vytvořil již v úvodní pětistovce, v průběhu závodu se jej dokázal držet pouze Synek. Ten nakonec v cíli zaostal o 1,27 sekundy a na mnichovské trati si zopakoval stříbrný úspěch z loňského světového šampionátu.

"S výsledkem mohu být spokojený. Ukázalo se, že jsem dobře připravený. Na druhou stranu to ale nepřeceňuju. Finále bylo trochu ovlivněné větrem. Foukalo z boku," řekl Synek. Na povětrnostních podmínkách podle něj právě ještě více vydělal Campbell. "Na to se ale nechci vymlouvat. Prostě mi v polovině trati hodně odjel a já to dokázal stáhnout jen na půl lodě. V závěru už jsem na větší finiš neměl síly," dodal veslař pražské Dukly, který dokázal porazit Nora Tufteho či Němce Hackera. Novozélanďan Drysdale se do programu SP zapojí tradičně až později.

Také mezi ženami se celková vítězka dostala brzy po startu do vedení, o které však musela bojovat tři čtvrtiny trati. Knapková ale v samém závěru na finiš běloruské pětinásobné mistryně světa nestačila a ztratila více než tři sekundy. O jejím stříbru však nebylo pochyb, třetí Novozélanďanka Emma Twiggová zaostala za vítězkou o více než 11 sekund.

Také Knapková byla spokojená

O třetí český medailový zisk se v odpoledním programu zasloužila čtyřka bez kormidelníka, která ještě 500 metrů před cílem jela na čtvrtém místě, v závěru ale dokázala setřást konkurenty z Německa i Nizozemska. Pro triumf si s velkým náskokem dojeli Britové.

I Knapková byla po úvodním závodě sezóny spokojená. "Karstenová mi ujela až 300 metrů před cílem. Na patnáctistovce jsem byla dokonce první. Jestli jsem se jí ale oproti loňsku opět přiblížila, to se ukáže až na dalších závodech. Dnes tady foukal dost protivítr," řekla nejlepší česká veslařka současnosti.

Těsně pod stupni vítězů skončil dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková, které ale na bronzový stupínek ztratily více než tři sekundy. To dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Václav Chalupa bojovala při premiérovém startu v této sestavě o medaili až do závěrečných metrů, nakonec však skončila rovněž čtvrtá.

Druhým místem v B-finále své snažení v Mnichově zakončila párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček a Petr Vitásek, která ve své jízdě nestačila na Estonce. Svěřenci trenéra Sergeje Kruťjakova, kteří v Německu startovali na náklady pražské Dukly, tak obsadili celkově osmé místo. Stejně mnichovské závody dopadly i pro dvojskif lehkých vah Jan Vetešník, Ondřej Vetešník.

Výsledky - finále:
Muži:
Skif: 1. Campbell (Brit.) 7:26,68, 2. Synek (ČR) -1,27, 3. Tufte (Nor.) -4,82.
Dvojskif: 1. Wells, Rowbotham (Brit.) 6:52,78, 2. Wenzel, Nolte (Něm.) -0,16, 3. Brennan, Crawshay (Austr.) -7,16.
Skif lehkých vah: 1. Schouten 7:44,46, 2. Heijbrock (oba Niz.) -6,53, 3. Grant (N. Zél.) -9,19.
Dvojskif lehkých vah: 1. Británie (Purchase, Hunter) 7:00,59, 2. Goisset, Dufour (Fr.) -3,66, 3. Bertini, Gilardoni (It.) -7,76.
Dvojka bez korm.: 1. S. Skelin, N. Skelin (Chorv.) 7:07,57, 2. Stofer, Sax (Švýc.) -0,19, 3. Peron, Cadot (Fr.) -3,01, 4. Makovička, Chalupa (ČR) -3,75.
Dvojka bez korm. lehkých vah: 1. Winther, Jörgensen (Dán.) 7:19,87, 2. Caianiello, Dell'Aquila (It.) -1,62, 3. Pouge, Faucheux (Fr.) -7,59.
Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Lucy, Williams, Reed, Triggs) 6:29,12, 2. ČR (Neffe, Bruncvík, Gruber, Horváth) -6,70, 3. Německo -7,58.
Párová čtyřka: 1. Polsko (Wasielewski, Kolbowicz, Jelinski, Korol) 6:14,08, 2. Německo -2,76, 3. Francie -4,47, ...B-finále: 2. ČR (Jirka, Hanák, Doleček, Vitásek).
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 8:17,54, 2. Knapková (ČR) -3,41, 3. Twiggová (N. Zél.) -11,70.
Dvojskif: 1. Čchin Li, Liang Tchien 7:40,66, 2. Tchang Pin, Ťin C'-wej (všechny Čína) -5,41, 3. Thieleová, Huthová (Něm.) -7,35, 4. Antošová, Vařeková (ČR) -10,66.
Skif lehkých vah: 1. Tibitanzlová (Něm.) 8:42,81, 2. Dennisová (Brit.) -1,44, 3. Taupeová-Trärová (Rak.) -2,82.
Dvojskif lehkých vah: 1. Carowová, Drägerová (Něm.) 7:45,08, 2. Biskitziová, Tsiavuová (Řec.) -3,31, 3. Čchen Chaj-sia, Sü Tung-siang (Čína) -4,24.
Dvojka bez korm.: 1. Wu Jou, Kao Jü-lan (Čína) 7:49,94, 2. Wechová, Derlienová (Něm.) -6,68, 3. Loganová, Lindová (USA) -10,51.