Deblkanoe na olympiádu nepojede, Doktor zřejmě ukončí kariéru

Česká deblkanoe ve složení Martin Doktor, Jiří Heller skončila v sobotním finále mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Miláně na kilometrové trati na poslední deváté pozici a přišla tak o možnost kvalifikovat se na olympijské hry do Pekingu.

Pro dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty 1996 Doktora to s velkou pravděpodobností znamená konec kariéry. "Zřejmě ano, ale definitivně se rozhodnu až na podzim. Nechám si to pořádně uležet v hlavě, je to pro nás teď velké zklamání," řekl Doktor, který příští týden oslaví 34. narozeniny.

Nejlepší výsledek české výpravy zajela čtyřkanoe Petr Koudelka, Filip Dvořák, Lukáš Koranda a Jan Halda, která byla dnes ve finále A šestá. Víc lodí však na ME v této kategorii nestartovalo.

Finále B na kilometru vyhrál deblkajak Jan Souček a Jan Štěrba, šestý ve finále útěchy byl kanoista Jaroslav Radoň, sedmý pak skončil ve finále B kajakář Ondřej Horský.

V neděli už na ME závodit se svým parťákem nebude

Doktorovi se závod velmi těžko komentoval, nehledal výmluvy ani věci, které mohli oba udělat lépe. "Prostě jsme dostali na budku, a tím to končí," prohlásil. V neděli už na ME závodit se svým parťákem nebude, neboť finále B se na pětistovce kvůli malému počtu lodí nejede.

"Věděl jsem, že to bude obrovsky těžké, konkurence byla veliká. Zkusili jsme to, doufali a věřili, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme vůbec dojeli do cíle," popisoval náročný finálový závod Doktor. "Ale zažil jsem už i větší zklamání i horší závody," dodal.

Ve čtvrteční rozjížďce zajeli skoro o pět sekund lepší čas, ale to v kanoistice není kvůli větru a vlnám směrodatné. "Foukal jiný vítr, hodně z boku, ale to tolik nevadilo," řekl Doktor a upozornil spíš na vlny od rychlejších lodí vedle české kanoe. "Měl jsem co dělat, abych to uřídil, jednu chvíli jsme se skoro zastavili," podotkl.

Vzpomněl si na loňské ME v Račicích

Nechtěl po závodech hledat chyby, popisovat, co udělali špatně a co mohli udělat lépe. "Po boji je každý generál, já to dělat nebudu," řekl. Jen si vzpomněl na loňské ME v Račicích, kde byl diskvalifikován za jízdu blízko bójky. "Měl jsem to v hlavě, pořád jsem se snažil jet uprostřed trati a možná jsem se tím moc vysiloval. Ale to není výmluva," upozornil.

Rozhodnutí, zda ukončí kariéru, padne definitivně až na podzim před zahájením tréninku na novou sezonu. Je ale velmi pravděpodobné, že Doktor už dál jezdit nebude. S podobnou myšlenkou si pohrával už před dvěma lety, ale tehdy ho donutil k prodloužení kariéry právě Heller. "Nějaké představy mám, ale nechci předčasně nic říkat," řekl Doktor s tím, že se bude i dál zřejmě pohybovat kolem sportu. "Dělám ho přeci celý život," dodal.

Poslední českou nadějí na olympijské hry bude v neděli finále deblkajaku žen na 500 metrů, v němž pojedou Michala Mrůzková s Janou Blahovou.

Rychlostní kanoistika - 1000 m, finále:
Muži:
K1: 1. Brabants (Brit.) 3:33,493, 2. Kucsera (Maď.) 3:33,563, 3. Hoff (Něm.) 3:34,960, ...finále B: 7. Horský (ČR) 3:42,889.
K2: 1. Dánsko (Knudsen, Poulsen) 3:16,003, 2. Španělsko 3:16,366, 3. Francie 3:17,616, ...finále B: 1. ČR (Souček, Štěrba) 3:20,112.
K4 - 500 m: 1. Slovensko (R. Riszdorfer, M. Riszdorfer, Vlček, Tarr) 1:20,655, 2. Maďarsko 1:21,822, 3. Bělorusko 1:21,882.
C1: 1. Goubel (Fr.) 3:58,869, 2. Fomičev (Rus.) 3:59,723, 3. Brendel (Něm.) 4:00,989, ...finále B: 6. Radoň (ČR) 4:11,666.
C2: 1. Bělorusko (Andrej Bahdanovič, Aljaksandr Bahdanovič) 3:40,655, 2. Ukrajina 3:41,192, 3. Polsko 3:41,955, ...9. ČR (Heller, Doktor) 3:46,172.
C4: 1. Bělorusko (Rabčanka, Vajciškin, Ščarbak, Vaučeckij) 3:23,386, 2. Rumunsko 3:24,559, 3. Polsko 3:25,116, ...6. ČR (Koudelka, Dvořák, Koranda, Halda) 3:38,916.
Ženy:
K1: 1. Benedeková (Maď.) 3:59,304, 2. Nadjová (Srb.) 4:03,961, 3. Schucková (Něm.) 4:04,134.
K2: 1. Maďarsko (Medvelzká, Faldumová) 3:44,105, 2. Polsko 3:47,095, 3. Rumunsko 3:49,932.
K4 - 500 m: 1. Německo (Leonhardtová, Wassmuthová, Wagnerová-Augustinová, Reinhardtová) 1:32,953, 2. Maďarsko 1:33,547, 3. Španělsko 1:34,813.