Rubriky:

Vodní sporty

Kanoisté Jiras s Máderem vyhráli SP v Praze, Kubričan byl třetí

22. června 2008 14:29 - PRAHA

Deblkanoisté Marek Jiras a Tomáš Máder v Praze vyhráli nedělní úvodní závod Světového poháru ve vodním slalomu. Lukáš Kubričan skončil v soutěži kajakářů třetí, k prvnímu medailovému umístění v SP v kariéře mu pomohla dodatečná dvousekundová penalizace Švýcara Michaela Kurta. Mezi kajakáři byl nejrychlejší Francouz Fabien Lefevre.

Bronzoví olympijští medailisté ze Sydney Jiras s Máderem položili základ ke svému vítězství už v semifinálové jízdě, kterou s přehledem vyhráli. Třebaže pak ve finále předvedli až pátý čas, udrželi vedení o 1,23 sekundy před čínskou posádkou Chu Ming-chaj, Šu Ťün-žung.

Šneci, jak se deblovém páru přezdívá, přitom v domácí kvalifikaci prohráli s Jaroslavem Volfem a Ondřejem Štěpánkem, v neděli devátým párem, a na olympijské hry nepojedou. V Troji ale vyhráli nejlépe obsazený závod roku, neboť v Pekingu může z každé země startovat jen jedna loď. "Takže jsme vlastně nejlepší," usmíval se zadák Jiras. "No jo, je to tak," přitakal Máder.

Závod SP vyhráli po dvou letech, přitom dva týdny se připravovali bez kouče. Jiří Rohan totiž pobýval v Pekingu s olympijským týmem. "Odpočinuli jsme si a ono to najednou jde," prohlásil Jiras. "A v Pekingu pojedou ti, co jezdí s padesátkama," narážel se smíchem na slovenské olympijské vítěze bratry Hochschornerovy, kteří v páteční kvalifikaci v Troji neprojeli branku, dostali padesátisekundovou penalizaci a senzačně vypadli.

Radost především ze semifinále 

Mádera potěšila hlavně semifinálová jízda. "To odsejpalo. V druhé už jsme cítili chyby," vykládal. A neměli zkušení čeští deblíři po neúspěšné olympijské kvalifikaci problém s motivací do dalšího průběhu sezóny? "To já mám pořád," reagoval Jiras. Je čerstvě podruhé otcem. "Takže já mám práce okolo dost, tohle je vedlejšák," mávl rukou.

Za vítězství nedostanou žádné prémie. "Dostali jsme kytku a šampus," řekl Máder. "Jenže mi ho ukradla Štěpánka, že mi ho dá vychladit, a já, jak jsem mladej a blbej, tak jsem jí na to skočil," na dálku z legrace pokáral kajakářku Hilgertovou, vítězku sobotního závodu žen.

Na stupních vítězů si přihnuli z láhve s čínskou dvojicí. "Oni to pili jako vodu, tak jsem se jim snažil vysvětlit, že to je alkohol, jestli to vůbec někdy viděli," smál se Máder. "A mně to nastříkali do oči. Já to nechápu, proč to cákaj, když se to dá vypít," rozčiloval se naoko Jiras.

Volf se Štěpánkem nadšení nejsou

Olympionikům Volfovi se Štěpánkem, bronzovým mužům z Atén, se letos moc nedaří. Desátí byli na ME po neprojetí branky, v neděli skončil devátí, neboť se jim nepovedla první jízda, v druhé pak rovněž minuli branku a vraceli se do ní. "Jeli jsme hop, nebo trop. Nevyšlo to," pokrčil rameny zadák Štěpánek.

Oba však věří, že v Pekingu bude všechno jinak. "Tam se pojede hlavou," řekl Štěpánek. Nevymlouval se na trénink v Číně, kde byli dva týdny. "Připravovali jsme se na to, chtěli poměřit síly, ale nepovedlo se to. Určitě z té letošní sezóny zatím moc nadšení nejsme," připustili oba.

Kubričan si prožil chvíli mírného zklamání, ale o chvíli později i radosti. "Čtvrté místo je nádherné, ale pódium je pódium," prohlásil hned po dojezdu. Pak za ním ale chvíli před vyhlášením přiběhla maminka a novinu mu oznámila. "Hodil jsem na sebe tričko a běžel," popisoval.

Prožil zatím životní týden. V pondělí vyhrál akademické mistrovství republiky, ve středu zvládl státnice na pražské FTVS a v neděli poprvé vystoupil na stupně vítězů v závodu SP. "Je to super týden, super pocit, hlavně tady doma. Dneska bude večer pořádný důvod k oslavě," dodal.

Výsledky:
Muži:
K1: 1. Lefevre (Fr.) 172,56 (0 trestných sekund), 2. Pfannmöller (Něm.) 174,13 (0), 3. Kubričan 175,26 (0), ...8. Pišvejc 179,95, 12. Vavřinec Hradílek (všichni ČR) 89,24.
C2: 1. Jiras, Máder (ČR) 194,03 (2), 2. Chu Ming-chaj, Šu Ťün-žung (Čína) 195,26 (2), 3. Forgit, Braud (Fr.) 195,90 (0), ...9. Volf, Štěpánek 211,88 (8), 10. Václav Hradílek, Sehnal (všichni ČR) 213,20 (10).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty