Rubriky:

Vodní sporty

Párová čtyřka se letos před OH o úspěchy opřít nemůže

29. července 2008 13:46 - ŽUPANOVICE

Ve velmi odlišné roli než před čtyřmi lety se na olympijských hrách představí česká párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček mladší a Petr Vitásek. Zatímco do Atén odcestovali veslaři pražské Dukly jako úřadující vicemistři světa a v olympijském závodě pak získali stříbrné medaile, před startem v Pekingu na žádných kvalitních výsledcích stavět nemohou. Jirkovi a spol. se příliš nevydařila už loňská sezona a úspěšní nebyli ani letos.

 

Jiří Koliš

Situace nakonec vyvrcholila výměnou trenéra a tým místo Sergeje Kruťjakova převzali Přemysl Panuška s Milanem Dolečkem starším. Posádka pražské Dukly tak v Pekingu nebude patřit mezi hlavní medailové aspiranty a i samotní veslaři si jako základní cíl stanovili postup do finále. "Kdyby se nám to nepodařilo, byl by to velký propad párové čtyřky. Od roku 2003 jsme vždy ve finále na velkých soutěžích byli," řekl Jirka.

Právě osoba veslovoda Jirky je pro úspěch posádky klíčová. Šestadvacetiletý rodák z Jindřichova Hradce měl totiž v minulosti zdravotní problémy s bolestí v levé ruce. I kvůli tomu čeští reprezentanti obsadili na loňském MS až páté místo. Jirka v druhé polovině trati nemohl naplno veslovat a udávat tempo ostatním. V současnosti je prý ale už v pořádku.

"Příčinou všeho byla skutečnost, že mám posunutou ploténku a v lodi sedím křivě. Jsem nahnutý a pak se mi blokuje páteř. Od té mi to střílí do ruky," popsal Jirka své problémy. Pravidelná lékařská péče, za kterou dochází i za věhlasným fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, jej ale prý napravila. "Pan docent Kolář je nejlepší odborník v České republice a sám řekl, že by to mělo být v pořádku. Na vodě je to lepší, hodně se to zlepšilo," pochvaloval si Jirka.

V průběhu sezóny jej Hanák

I proto se v lodi vrátil zpět na pozici takzvaného stroka, lídra posádky. V průběhu sezóny jej ale na ní nahradil Hanák. "Když jsem seděl vzadu na lodi, tak to bylo jiné. Zkusili jsme to v Polsku a moc se nám to nelíbilo. Vrátili jsme to. Buď to vyjde, nebo... Myslím ale, že to bude dobré," uvedl Jirka.

Připustil ale, že jeho zdravotní stav může být rizikem. Jestli je totiž stoprocentně v pořádku, to se pozná až při maximálním výkonu na olympiádě. Při tréninku a běžných závodech totiž limitovaný nebyl ani dříve. "Prostě jsme to riskli. Vím, že když budu v pořádku, tak pojedeme hodně rychle," řekl dvojnásobný vítěz Světového poháru.

Nepříliš vydařená sezóna se nicméně projevila i v závěrečné přípravě, kdy posádka pracovala hlavně na tom, aby se dala do kupy. I proto se podle Jirky ani samotní veslaři moc nebaví o cílech. "Teď máme problémy se sebou. Myslíme na to, že se musíme sami dát dohromady, a pak můžeme něco dokázat. Myšlenky na medaile nemáme, pracujeme na sobě. Na technice, na sjetí lodi," vysvětloval.

Posádka je zkušenější

V Pekingu navíc pojede loď úplně jinak než před čtyřmi roky v Aténách. "Tehdy jsme měli všichni obrovskou chuť, šli jsme po tom. Byli jsme hodně mladí, bylo nám jedenadvacet dvaadvacet. Měli jsme lehkost, cítili to více. Byli jsme jako jeden člověk. Teď máme problémy, jsme fyzicky silnější, ale jsme těžší. Ta lehkost nám chybí," porovnával Jirka. Výhodou je naopak to, že posádka je nyní zkušenější. "Jen o tom to ale není. Musíme dát lodi rytmus. Jak se nám to nepovede," je si vědom.

I vzhledem k tomu, že čeští veslaři mají svých starostí dost, zprávy o závodních podmínkách v Pekingu je nechávají chladnými. "O tom, jak to bude vypadat na kanále, nepřemýšlím. Kdybychom patřili mezi tři favority a jeli jsme si tam pro medaili, tak bychom byli nervózní. Teď máme problémy sami se sebou, takže přemýšlím nad námi. Až pak budeme myslet na to, co se bude dít tam," dodal Jirka, který společně se svými parťáky před čtyřmi lety v Řecku utvořil nový olympijský rekord ve své disciplíně.

ČTK

Zrušit