Rubriky:

Vodní sporty

Skifařka Knapková získala na veslařském ME zlato

20. září 2008 12:37 - SCHINIAS

Skifařka Mirka Knapková vyhrála veslařské mistrovství Evropy na olympijském kanále v řeckém Schinias. O další úspěch české výpravy se postarala mužská čtyřka bez kormidelníka lehkých vah ve složení Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Vojtěch Bejblík a Vlastimil Čabla, která získala bronz.

 

Jiří Koliš

"Je to hezká tečka na konec sezóny. A pro mě i první zlatá medaile z velkého šampionátu," řekla Knapková ČTK. Dosavadním maximem české reprezentantky bylo druhé místo na mistrovství světa.

Finálové závody měly být původně na programu v neděli, pořadatelé je však kvůli nepříznivému počasí přesunuli na dnešek. "Podle předpovědi hrozily bouřky a pak by musely být závody zrušeny. Proto se pořadatelé rozhodli upravit program," uvedla Knapková.

Že se semifinálové i finálové jízdy uskuteční v sobotu, se závodníci dozvěděli v pátek večer. Knapková s tím problém neměla. "Sice jsem musela vstávat v pět a závodit v osm a v deset, ale považovala jsem to spíše za svoji výhodu. Jsem vytrvalostní typ. Navíc jsem si něco podobného vyzkoušela už na olympiádě," poukázala svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského na svůj neplánovaný start ve finále dvojskifu na olympijských hrách, kde musela zaskočit za nemocnou Jitku Antošovou.

Knapková vyhrála s náskokem sedmi vteřin

Pátá žena z Pekingu Knapková se ve finále ihned po startu ujala vedení a udržela si ho až do cíle, když vyhrála o téměř sedm vteřin před Belgičankou Annick De Deckerovou. Knapková loni na evropském šampionátu získala stříbrnou medaili, letos v Schiniasu však nestartovala žádná z medailistek z nedávné olympiády.

Původně byla přihlášena šampiónka Rumjana Nejkovová z Bulharska, ale nakonec se představila ve dvojskifu. "Změnila plány," uvedla Knapková. Že se s překvapivou vítězkou z Číny nemohla utkat, ji ale trochu mrzelo. "Bylo by to zajímavé. Teď se cítím mnohem lépe než na olympiádě. Vše je ale o jednom závodě a tam ona byla lepší," dodala Knapková, která se na začátku října představí na dalším ročníku Chalupa Cupu v Jindřichově Hradci.

Čtyřka bez kormidelníka dlouho sahala po stříbru, když ještě po 1500 metrech byla na druhém místě. Na posledním úseku však český tým předjela srbská posádka. Ze zlata se radovali Italové.

Páté místo si z Řecka přiveze dvojskif lehkých vah bratří Jana a Ondřeje Vetešníků, kteří nedokázali obhájit loňský bronz. Párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a Petr Vitásek skončila čtvrtá.

ME - SCHINIAS:
Muži:
Dvojskif:
1. Řecko (Mougios, Polymeros) 6:16,53, 2. Itálie 6:19,34, 3. Maďarsko 6:22,41, 5. ČR (J. Vetešník, O. Vetešník) 6:26,67.
Čtyřka bez korm. lehkých vah:
1. Itálie (Amitrano, Gabriele, Caianeillo, Dell'Aquila) 5:58,92, 2. Srbsko 6:02,31, 3. ČR (Vraštil, Kopáč, Bejblík, Čabla) 6:04,92.
Párová čtyřka:
1. Estonsko (Raja, Jaemsae, Endrekson, Jaanson) 5:45,75, 2. Německo 5:47, 75, 3. Ukrajina 5:47,86, 4. ČR (Jirka, Hanák, Karas, Vitásek)
Ženy:
Skif: 1. Knapková (ČR) 7:27,42, 2. De Deckerová (Belg.) 7:34,04, 3. Naunheimová (Švýc.) 7:35,04.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.