Rubriky:

Vodní sporty

Svoboda cítil, že fazóna je kousek za zatáčkou

16. prosince 2008 08:10 - RIJEKA

Po pěti letech stagnace mohl kraulař Květoslav Svoboda vylovit evropskou medaili z krátkého bazénu, nakonec ho od ní v Rijece na dvoustovce dělilo 45 setin vteřiny.

„Před dvěma lety jsem sice doplaval na mistrovství Evropy čtvrtý, ale ve slabší konkurenci a hlavně v čase skoro o dvě sekundy horším, takže to nemá cenu srovnávat. Špička navíc poslední dobou výrazně zrychlila, takže mohu být rád, že jsem zpátky. Trvalo to dlouho,“ řekl ČTK Svoboda, když skončil ve finále šestý. Přiznal ale, že v boji o medaili se už necítil tak dobře jako v rozplavbě.

„Až závěrečné finálové metry po poslední obrátce mi vyšly, takový rytmus měl ale přijít dřív,“ tvrdil znojemský plavec, kterého v přípravě trápila vyhřezlá meziobratlová ploténka. „V posledních dnech jsem ale cítil, že se to zlepšuje a že fazóna je jen kousek za zatáčkou, že si pro ni můžu dojít a najednou jsem plaval pod minutu a 44 sekund,“ říkal Svoboda, jehož záda dává dohromady fyzioterapeut Pavel Kolář.

O další finálové umístění se na letošním ME v krátkém bazénu zasloužila prsařka Petra Chocová a nejen tyto dva výsledky, ale především řada výrazných osobních zlepšení přinášejí českému plavání naději, že vybředne z krize. „Hodně lidí se divilo, proč vezeme do Rijeky dvacet reprezentantů, ale skoro každý start tam provázel osobní rekord a těch českých bylo celkem dvanáct,“ těšilo nového reprezentačního trenéra Jiřího Kyněru.

Vedle výkonů finalistů ocenil i 18letého Šefla, jenž při debutu mezi dospělými potvrdil svůj talent. V konkurenčním prostředí se zlepšuje i další motýlkář Rubáček a objevují se i solidní znakař (Baďura) či polohovkář (Fučík). Výkon nejúspěšnějšího z olympioniků Vernera v Rijece ovlivnily potíže s vysokým tlakem. Kyněra by rád reprezentační elitě zajistil pravidelnou měsíční odměnu ve výši až 10 tisíc korun, naráží ale na vyschlou svazovou pokladnu. „V příjmových složkách chybí na příští rok pět miliónů korun. Snad se podaří najít sponzora a budeme moci realizovat i tuto myšlenku,“ řekl trenér.

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty