Rubriky:

Vodní sporty

Závod jachet do Hobartu počtvrté za sebou vyhrála Wild Oats XI

28. prosince 2008 09:50 - SYDNEY

Slavný závod ze Sydney do Hobartu v neděli počtvrté za sebou vyhrála australská jachta Wild Oats XI. Tak dlouhá vítězná série se ještě žádné lodi nepodařila, třikrát po sobě v poválečných letech zvítězila jen Morna.

Posádka vedená kapitánem Markem Richardsem dlouho útočila na traťový rekord, který stanovila při svém prvním triumfu v roce 2005. Nakonec ale kvůli slabšímu větru u tasmánského pobřeží urazila 628 námořních mil (1163 kilometrů) za jeden den, 20 hodin, 34 minut a 14 sekund, čímž za rekordním časem zaostala o necelé dvě hodiny.

Podle Richardse paradoxně jeho lodi pomohla ke zrychlení sobotní kolize s asi dvoumetrovým žralokem, který se zamotal do zavěšení kormidla. "Jak jsme zastavili a otáčeli, abychom se ho zbavili, zároveň se uvolnily nějaké naplaveniny na kýlu, které nás od startu brzdily. A pak už to zase byla ta naše stará dobrá loď," prohlásil kapitán v cíli. Připustil však, že letošní vítězství bylo jednoznačně nejtěžší.

Na druhém místě skončila s více než hodinovou ztrátou vítězná loď z roku 2003 Skandia, která se ještě po prvním dnu držela na špici. "Dělali jsme, co jsme mohli, jenže ta věc je zatraceně rychlá. Aspoň jsme ji ale hodně dlouho proháněli," řekl kapitán Grant Wharington. Třetí byla stejně jako loni Ichi Ban.

Georgia se po srážce s velrybou potopila

Ze stočlenného startovního pole zatím odstoupily tři posádky, cíle jich do 11:00 SEČ dosáhlo patnáct. Rozhodnuto ještě není o vítězi takzvané handicapové soutěže, v níž se časy jednotlivých plavidel přepočítávají podle speciálních koeficientů. Poslední loď je v hobartském přístavu očekávána až na Nový rok.

Nejdramatičtější chvíle letos zažili námořníci z šestnáctimetrové novozélandské jachty Georgia. Ta se zhruba 19 hodin po pátečním startu potopila po srážce s velrybou a její čtrnáctičlennou posádku zachránili soupeři z jiné lodi.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty