Rubriky:

Vodní sporty

Phelps dostal za marihuanovou aféru tříměsíční distanc

6. února 2009 07:45 - WASHINGTON

Čtrnáctinásobný olympijský vítěz Michael Phelps dostal od Amerického plaveckého svazu za svou marihuanovou aféru tříměsíční trest zákazu startu. Organizace USA Swimming navíc nebude třiadvacetiletého plavce v tomto období finančně podporovat. Distanc Phelpsovi vyprší dva měsíce před mistrovstvím světa, jež se koná v červenci v Římě.

Phelps se dostal do problémů v neděli, kdy britský bulvární list otiskl fotografii z listopadu loňského roku, na níž jeden z nejslavnějších sportovců světa inhaluje marihuanu ze speciální dýmky. Baltimorský rodák pravost fotografie potvrdil a za své chování na party na Univerzitě Jižní Karolíny se omluvil.

Slova lítosti akceptoval jak Mezinárodní olympijský výbor, tak Světová plavecká asociace. Phelpsovi nehrozil trest za doping, neboť marihuana není v mimosoutěžním období považována za zakázanou látku.

"Nejde tu o porušení antidopingových pravidel, ale rozhodli jsme se, že Michaelovi dáme výrazně najevo, že zklamal mnoho lidí, mezi nimi stovky tisíc mladých členů USA Swimming, kteří k němu vzhlížejí jako k idolu a hrdinovi," uvedli představitelé americké federace na svém oficiálním webu. "Michael dobrovolně tuto důtku akceptoval a bude se snažit získat zpět naši důvěru," dodala USA Swimming.

Že se Phelps nebude proti trestu odvolávat, potvrdil i jeden z jeho agentů Drew Johnson. "Michael to přijal, rozumí jejich úhlu pohledu. Cítí se špatně, že někoho zklamal. Na druhou stranu ho však povzbuzují tisíce vzkazů od fanoušků a podpora, jíž se mu dostává od mnoha jeho sponzorů," uvedl Johnson.

Hlavní sponzoři za Phelpsem stojí

Ne všichni sponzoři však měli pro Phelpsovu aféru pochopení. Ještě před udělením trestu se nechala slyšet firma Kellogs, známý výrobce cereálií, že s plavcem neobnoví kontrakt, protože jeho chování "se neslučuje s image firmy".

Hlavní sponzoři jako Visa, Speedo či Omega však za Phelpsem stojí. Do finančních potíží se nedostane ani po seškrtání podpory od plaveckého svazu, protože měsíční příspěvek 1750 dolarů plus bonusy za výsledky tvoří jen zlomek jeho milionových výdělků z reklamy.

Větší problém může pro šestinásobného olympijského vítěze z Atén a osminásobného šampiona z Pekingu znamenat závodní pauza. Slavný plavec už začal trénovat ve svém rodném Baltimoru a chtěl začátkem března startovat na mítinku Grand Prix v Austinu, jenž měl být jeho první soutěží po srpnovém galapředstavení v Číně.

Místo toho bude moci závodit nejdříve začátkem května. I tak ale bude mít k dispozici dva měsíce soutěžní přípravy na americký šampionát, jenž se koná od 7. července, tedy zhruba dva týdny před MS v Římě.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty