Motýlkář Rubáček vylepšil na univerziádě rekord téměř o sekundu

BĚLEHRAD

Český plavec Michal Rubáček vyhrál rozplavby na motýlkářské stovce na Světové univerziádě v Bělehradu v novém národním rekordu 52,00 sekund. Dosavadní maximum Jana Šefla z února letošního roku překonal o plných 92 setin. Opět se zadařilo českému zástupci v judu, když po středečním úspěchu Jaromíra Ježka ve čtvrtek vybojoval bronzovou medaili v kategorii do 66 kg i David Dubský.

Za univerziádním rekordem, který drží od roku 2003 Ukrajinec Andrij Serdinov, zaostal Rubáček o jedinou setinu. Z rekordu univerziád pak výrazně ubral v semifinále Keňan Jason Dunford, jenž skvělým výkonem 50,85 zaostal jen o 45 setin za absolutním světovým maximem Iana Crockera.

Rubáček rovněž prokázal svou formu i v semifinále a celkově třetím nejlepším časem 52,11 postoupil do pátečního finále. Stejně se mu dařilo už na poloviční distanci, kdy dvakrát vylepšil český rekord a obsadil konečnou sedmou příčku.

Čtyřiadvacetiletý judista Dubský prohrál pouze s pozdějším vítězem Japoncem Ebinumou. Následně si v opravách poradil s Polákem Zagrodnikem a vybojoval duel o třetí místo. V něm nedal šanci Srbovi Vukoličovi, vyhrál před časovým limitem a získal pro českou výpravu druhý cenný kov.

"Z bronzové medaile mám radost. V utkání s Polákem Zagrodnikem jsem si zablokoval krk. Organizátoři chtěli, abych jel do nemocnice na rentgen krku. Ale protože nebyla záruka, že se do hodiny vrátím do haly a budu v soutěži pokračovat, podepsal jsem listinu, že startuji na vlastní nebezpečí. Tomu jsem také přizpůsobil taktiku v boji o bronz. Nehnal jsem se do akcí, nakonec jsem vyhrál na ipon," řekl Dubský.

Medailový zisk je zaručen i v tenise, když Nikola Fraňková po třech tiebreacích porazila Tajwanku Chan Chin-Wei a postoupila mezi čtyři nejlepší hráčky turnaje. Má tak jistý minimálně bronzový kov. Další čeští tenisté dnes neuspěli a skončili shodně ve čtvrtfinále.

Dařilo se i volejbalistům, kteří porazili hladce 3:0 dvojnásobné vítěze univerziády Turky a v pátek si s Ruskem zahrají o finále. "Turecko byl pro nás známý soupeř, před dvěma lety jsme nad ním vyhráli jako jediní na univerziádě v Bangkoku. Po velmi dobrých výsledcích ve skupině z nás měl soupeř respekt," řekl trenér mužstva Lubomír Vašina.

Světová univerziáda v Bělehradu:
Basketbal:
Ženy - semifinále:
Rusko - ČR 107:64 (52:37).
Atletika:
Muži - 400 m: 1. Kanemaru (Jap.) 45,68, ..., 6. Szetei (ČR) 46,84.
Ženy - 800 m: 1. Papeová (Austr.) 2:01,91, ..., 6. Mráčková (ČR) 2:04,01.
Lukostřelba:
Muži:
1. kolo: Preclík (ČR) - Prats (Šp.) 108:107, Dobrowski (Pol.) - Mikeska (ČR) 106:91.
2. kolo: Wang (Tajwan) - Preclík 108:102.
Ženy:
1. kolo: Špalenková (ČR) - Ruizová (Šp.) 97:83.
2. kolo: Mospineková (Pol.) - Špalenková 101:93.
Judo:
Muži:
do 66 kg: 1. Ebinuma (Jap.), 2. Hambardzum (Arm.), 3. Martin (Bulh.) a Dubský (ČR).
Plavání:
Muži:
100 m motýlek:
Rozplavby: 1. Rubáček 52,00 - český rekord.
Semifinále: 1. Dunford (Keňa) 50,85, ...3. Rubáček 52,11.
Ženy:
50 m znak - semifinále: 1. Sü Tchien-lung (Čína) 28,40,...15. Václavíková (ČR) 29,65.
Volejbal:
Muži - čtvrtfinále:
ČR - Turecko 3:0 (19, 19, 17).
Tenis:
Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále: Slovič (4-Srb.) - Školoudík (7-ČR) 6:2, 2:6, 6:1, Donskij (3-Rus.) - Michalička (10-ČR) 7:5, 6:2.
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Lee, Yi (2-Taiwan) - Michalička, Školoudík (ČR) 7:6 (7:5), 7:6 (7:1).
Ženy:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Fraňková (8-ČR) - Chan Chin-Wei (4-Taiwan) 6:7 (1:7), 7:6 (7:5), 7:6 (7:5), Kachlíková (SR) - Hrdinová (2-ČR) 6:1, 4:6, 6:4.