Kajakáři na divoké vodě Hradílek a Kudějová vyhráli ME do 23 let

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Kajakáři na divoké vodě Vavřinec Hradílek a Kateřina Kudějová splnili na mistrovství Evropy do 23 let roli favoritů a získali zlaté medaile. Bronz v neděli na kanálu v Liptovském Mikuláši přidala deblkanoe Robert Gotvald, Jan Vlček. Spolu se závody juniorů a hlídek získala česká výprava na šampionátu celkem devět medailí.

Vavřinec Hradílek

Dvaadvacetiletý Hradílek byl v kategorii K1 hlavním adeptem na zlato. Nejlepší český kajakář a účastník loňských olympijských her sice nevyhrál kvalifikaci ani semifinále, ale v rozhodující jízdě byl suverénní. Neudělal ani jednu chybu a bez dotyku branky porazil druhého v pořadí Borise Neveua z Francie, jenž dostal dvě trestné vteřiny, o čtyři a půl sekundy. Tomáš Maslaňák byl ve finále sedmý.

Bezchybná jízda pomohla ke zlatu také Kudějové, jež už měla ve sbírce dva tituly mistryně Evropy a stříbro z juniorské kategorie. Na své výsledky navázala i mezi staršími soupeřkami a finále vyhrála o více než dvě sekundy. Druhá Cindy Pöschelová z Německa se dotkla dvou branek.

Deblkanoe Gotvald, Vlček se ve finále dopustila jedné chyby, ani bez ní by však nestačila na vítězné Němce Kaie a Kevina Müllerovy. Šestá byla posádka Tomáš Koplík, Jakub Vrzáň, hned za nimi skončili Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

Medaile v individuálních závodech do 23 let utekla českým vodákům jen v kategorii singlkanoistů. Nejblíže cennému kovu byl Jan Busta, který sice nechyboval, ale pomalejší čas ho odsunul těsně pod stupně vítězů.

Mistrovství Evropy do 23 let ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši:
Muži:
K1: 1. Hradílek (ČR) 96,38 (0 tr. sekund), 2. Neveu (Fr.) 100,94 (2), 3. Hernanz (Šp.) 101,80 (2), ...7. Maslaňák 105,15 (6), 11. Přindiš (oba ČR) - nepostoupil ze semifinále.
C1: 1. Beňuš 104,64 (0), 2. Rozmuš (oba SR) 105,90 (0), 3. Elosegi (Šp.) 106,54 (2), 4. Busta 108,66 (0), ...8. M. Jáně 115,72 (8), 18. Karásek (všichni ČR) - nepostoupil ze semifinále.
C2: 1. Kai Müller, Kevin Müller (Něm.) 113,56 (0), 2. Taljat, Božič (Slovin.) 115,41 (2), 3. Gotvald, Vlček 115,60 (2), ...6. Koplík, Vrzáň 119,85 (4), 7. Karlovský, J. Jáně (všichni ČR) 120,82 (6).
Ženy:
K1: 1. Kudějová (ČR) 109,28 (0), 2. Pöschelová (Něm.) 111,51 (4), 3. Pacierpniková (Pol.) 113,00 (2), ...13. Ornstová - nepostoupila ze semifinále, 23. Urbanová (obě ČR) - nepostoupila z kvalifikace.