Mužský čtyřkajak skončil na MS čtvrtý, půl sekundy za medailí

DARTMOUTH

Český čtyřkajak ve složení Ondřej Horský, Jan Souček, Jan Štěrba, Jan Andrlík obsadil na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v kanadském Dartmouthu čtvrté místo. Bronzovým medailistům z letošního mistrovství Evropy v sobotu ve finále na kilometrové trati chybělo půl sekundy k tomu, aby zopakovali své umístění z červnového šampionátu v Brandenburgu.

Česká čtveřice prohrála v souboji o bronz o 516 tisícin sekundy se slovenskou posádkou. Zvítězili favorizovaní Bělorusové před Francií.

"Kluci podali dobrý, bezchybný výkon a dlouho to vypadalo na medaili. V konci však nestačili na nápor slovenské posádky, která jela na druhé straně závodní dráhy poblíž prvních dvou lodí z Běloruska a Francie. Konečné 'bramborové' místo může sice trochu mrzet, ale závod to byl hezký a kluci do toho dali vše," uvedl reprezentační trenér Martin Doktor na webu www.kanoe.cz.

Ve finále jel i ženský čtyřkajak Lenka Hrochová, Jana Šebestová, Anna Adamová, Jana Blahová. Na pětistovce však obsadil poslední deváté místo, nejrychlejší byly Maďarky.

"Pro tuto loď byl úspěchem již postup do velkého finále, ale holky nastupovaly s tím, že se chtějí o nějaké lepší pozice rozhodně poprat. Celá posádka se snažila, seč mohla, ale na lepší umístění to prostě dnes nestačilo," konstatoval Doktor.

Kajakář Branislav Šrámek se na kilometru představil ve finále C a dojel třetí. Celkově tedy na MS obsadil 21. pozici.

Navečer jsou na jezeře Banook na programu rozjížďky a semifinále sprintu na 200 metrů, v neděli se pojedou zbývající finále.

MS v rychlostní kanoistice v Dartmouthu (Kanada):
Finále:
1000 m:
Muži:
K1: 1. Hoff (Něm.) 3:29,425, 2. Gustafsson (Švéd.) -1,551, 3. Van Koeverden (Kan.) -1,860, ...finále C: 3. Šrámek (ČR) 3:42,430.
K2: 1. Merchan, Cosgaya (Šp.) 3:14,610, 2. Smith, Morrison (Austr.) -1,199, 3. Torres, Montalvo (Kuba) -1,461.
K4: 1. Bělorusko (Petrušenko, Abalmasov, Litvinčuk, Machněv} 2:57,437, 2. Francie (Burger, Lecrubier, Colin, Jouve) -0,585, 3. Slovensko (Tarr, Vlček, R. Riszdorfer, M. Riszdorfer) -1,156, 4. Česko (Horský, Souček, Štěrba, Andrlík) -1,672.
C1: 1. Meňkov (Uzb.) 3:55,947, 2. Goubel (Fr.) -0,100, 3. Brendel (Něm.) -4,268.
C2: 1. Leue, Wylenzek (Něm.) 3:37,380, 2. Bezuglij, Prokopenko (Ázerb.) -0,082, 3. Melanťjev, Lipkin (Rus.) -1,378.
C4: 1. Bělorusko (Haraža, Rabčenko, Vajciškin, Vovčeckij) 3:21,595, 2. Německo (Wend, Lück, Rebstock, Verch) -0,546, 3. Rumunsko (Costache, Simioncencu, Chirila, Cuculici) -2,138.
Ženy:
K1: 1. Kovacsová (Maď.) 3:59,846, 2. Weberová (Něm.) -0,583, 3. Hartleyová (JAR) -1,120.
K2: 1. Chojnacká, Mikolajczyková (Pol.) 3:40,425, 2. Dietzeová, Leonhardtová (Něm.) -0,077, 3. Benedeková, Medveczká (Maď.) -2,595.
500 m:
Ženy:
K4: 1. Maďarsko (Benedeková, Kozaková, Janicsová, Kovacsová) 1:33,090, 2. Německo (Wagnerová-Augustinová, Dietzeová, Leonhardtová, Reinhardtová) -0,004, 3. Španělsko (Manchonová, Portelaová, Šmidáková, Molanesová) -1,883, ...9. Česko (Hrochová, Šebestová, Adamová, Blahová) -5,432.
C1: 1. Haywoodová (Kan.) 2:20,762, 2. Menkeová (USA) -8,868, 3. Kazakovová (Rus.) -11,302.