Čeští kajakáři překvapili na MS vítězstvím v hlídkách

SEU D´URGELL

;Čeští kajakáři na mistrovství světa ve vodním slalomu vyhráli závod hlídek. Tým ve složení Vavřinec Hradilek, Ivan Pišvejc a Michal Buchtel nečekaně porazil ve španělském Seu d'Urgell i přes penalizaci dvou sekund za dotek branky kompletní světovou špičku; druzí skončili o 1,29 sekundy zpět Britové, třetí byli Španělé.

Jinak první finálový den na šampionátu skončil pro české vodní slalomáře nezdarem, třebaže z minulého světového šampionátu před dvěma lety v Brazílii přivezli domů z týmových závodů čtyři cenné kovy včetně titulu deblkanoistů. Právě do "deblířů" se vkládaly velké naděje, které umocnilo vítězství v semifinále. Osm trestných sekund ve finálovém kole je však odsunulo na poslední šesté místo. Čistá jízda by znamenala stříbrnou medaili za jasnými vítězi ze Slovenska.

Slováci dnešní závody opanovali a potvrdili pověst slalomářské velmoci posledních let. Zlaté medaile získali vedle deblkanoistů také singlkanoisté, kajakářky přidaly stříbro. Kompletní medailovou sbírku mají Britové, po dvou medailích získali vodáci Německa a Španělska.

Nevedlo se ani českým kajakářkám v čele se Štěpánkou Hilgertovou, kterým při finálové jízdě rozhodčí připsali padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky, což znamenalo sedmé místo. Horší už byly jen Francouzky, které nedojely. Hlídka kanoistů obsadila páté místo.

MS ve vodním slalomu - závody hlídek:
Muži:
K1: 1. Česká republika (Hradilek, Pišvejc, Buchtel) 98,17 (2 trestné sekundy), 2. Británie 99,46 (0), 3. Španělsko 100,62 (2).
C1: 1. Slovensko (Slafkovský, Martikán, Beňuš) 100,84 (0), 2. Francie 103,77 (2), 3. Španělsko 106,68 (0), ...5. Česká republika (Ježek, Mašek, Indruch) 109,93 (2).
C2: 1. Slovensko (Pavel Hochschorner, Peter Hochschorner; L. Škantár, P. Škantár; Kučera, Bátik) 113,51 (2), 2. Německo 116,97 (4), 3. Británie 117,20 (2), ...6. Česká republika (Volf, Štěpánek; Jiras, Máder; Pospíšil, D. Mrůzek) 123,04 (8).
Ženy:
K1: 1. Británie (Neaveová, Doningtonová, Blakemanová) 112,79 (0), 2. Slovensko 118,14 (4), 3. Německo 119,84 (2), ...7. Česká republika (Hilgertová, Pavelková, Řihošková) 163,00 (50).