Rubriky:

Vodní sporty

Dálkový plavec Vítek kvůli zdravotním problémům změnil plány

11. března 2010 13:32 - BRNO

Mistrovství světa v Kanadě v polovině července zůstalo hlavním bodem nadcházející sezóny dálkového plavce Rostislava Vítka z Komety Brno. Kvůli problémům s ramenem, které vyvrcholily na přelomu ledna a února při dvou závodech Světového poháru v Argentině, však nejlepší český dálkový plavec přehodnotil další plány.

"Vynechám všechny Světové poháry. Snažím se dát veškerou energii do tréninku. Chci naplavat co největší objemy, abych stihnul v dobré kondici mistrovství světa," řekl ČTK Vítek.

Čtyřiatřicetiletý plavec přiznal, že po předčasném návratu ze závodů v Argentině stál na životní křižovatce. Měl na výběr dvě možnosti - podstoupit operaci bolavého ramena a ukončit kariéru, nebo se domluvit s fyzioterapeutkou a pokračovat.

Po měsíci volna, které bylo zatím nejdelší přestávkou v jeho dosavadní kariéře, dal přednost druhé variantě. "Chybí mi medaile z mistrovství světa. Loni jsem skončil osmý, což je sice pěkné, ve Světovém poháru jsem však dokázal mnohokrát porazit lepší borce a být na stupních vítězů," nastínil Vítek svou motivaci.

Účastí na olympijských hrách v Pekingu si splnil sen a v premiérovém závodě na deset kilometrů skončil jakožto nejstarší plavec ze startovního pole sedmnáctý. "Stále mám šanci se dostat mezi pětadvacet vybraných i na olympiádu do Londýna. Ale musím se také udržet ve špičce doma," poznamenal k dalším plánům.

Loni v srpnu Vítek přeplaval v novém českém rekordu kanál La Manche. V letošním programu má v srpnu stále otazník. Pokud by mu vydržela výkonnost a cítil se po mistrovství světa v psychické pohodě, rád by se na kanál vrátil. "Nosím ten plán v hlavě. Lodivod Oram má pro mě volné okénko. Bude záležet na tom, kolik budu mít naplaváno. Termín na konci srpna je ideální," tvrdí Vítek.

Žene ho touha po úspěchu

Určitě ale uzavřel svou závodní kapitolu ve Světových pohárech v Argentině, kde startoval už sedmkrát. Právě tam také Vítek zažil nejvíce úrazů v kariéře. Při premiéře dostal ze špinavé vody infekci, rok byl nemocný a podstupoval komplikovanou léčbu antibiotiky. Další rok mu motorový člun přejel a ošklivě pořezal ruku.

O rok později do něj znovu narazil člun. Vítek vyvázl s otřesem mozku a ještě po doplavání do cíle mu tekla z hlavy krev. "Závody v Argentině jsou šílené, proto jsem jí dal už sbohem. Je možné, že se objeví šikovný plavec, kterého bych doprovázel a pomohl mu jako doprovod svými zkušenostmi," řekl Vítek.

Nyní absolvuje tvrdé tréninkové dávky v pětadvacetimetrovém bazénu. Jeho týdenní porce se pohybuje mezi 50 a 70 kilometry. Přitom nemá jistotu, že rameno tvrdé galeje vydrží. Žene jej pouze touha uspět na světovém šampionátu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty