Rubriky:

Vodní sporty

Z legendárního veslaře Chalupy je nyní doktor lodí

12. března 2010 16:33 - PRAHA

Už pár měsíců je legendární veslař Václav Chalupa ve sportovním důchodu. Svého rozhodnutí o ukončení kariéry zatím nelituje. A rozhodně se ani nenudí. "Jsem doktor pro veslařské lodě. Opravuji je, lepím a stále se učím něčemu novému," říká dvaačtyřicetiletý držitel několika medailí z evropských i světových šampionátů a olympijských her.

 

archiv

"Moje rozhodnutí o ukončení přišlo najednou. Nebylo to vůbec těžké, ale spíš dlouhé. Vždyť už v mých osmadvaceti letech se mě někteří ptali, kdy skončím. Ještě jsem si ale na konec nepřipadal zralý. A pak to najednou během několika vteřin přišlo a já ucítil, že je ten správný čas oznámit, že ta sezóna je pro mě poslední," zavzpomínal na nedávné ukončení bohaté kariéry legendární veslař Václav Chalupa.

Svého rozhodnutí zatím nelituje. I když, jak sám říká, očekává, že ho již brzy začnou svrbět ruce. "V posledních letech mě tréninky už hodně bolely. Takže zatím ten pocit bolesti a únavy přehlušuje tu radost ze závodění, kterou jsem měl," vyprávěl stříbrný medailista z olympiády v Barceloně 1992. "Protože jsem však srdcem pořád sportovec a závodník, vím, že se ta lítost jednou dostaví. Až vysvitne sluníčko a všichni budou chodit veslovat, nebo až půjdu na nějaký závod jako divák... To mě určitě budou ruce svrbět."

Syna netrénuje

Od veslování ale Chalupa úplně neodešel. "Pracuji ve firmě, která se věnuje opravě veslařských lodí. Stal se tedy ze mě doktor lodí," líčil s úsměvem na tváři. "Lodě lepím, brousím a stále se učím novým věcem. Musím přiznat, že mě to zatím moc baví."

Veslování se věnuje i Chalupův syn Václav. Tatínek ho ale netrénuje. "Vašek má svého kouče a je to tak lepší. Sám z vlastní zkušenosti vím, že některé věci vyzní lépe od někoho nezávislého než od vlastního rodiče. Když mě ale syn požádá, abych s ním jel na nějaký závod a povzbuzoval ho, potěší mě to . Udělám to pro něj moc rád. Když to ale nevyžaduje, tak se mu do trénování nemotám," uzavřela veslařská legenda.

Veronika Feltová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty