Rubriky:

Vodní sporty

Suverénní Synek vyhrál na skifu i druhý závod Světového poháru

20. června 2010 11:49 - MNICHOV

Skifař Ondřej Synek vyhrál i druhý závod Světového poháru veslařů v Mnichově. Po suverénním výkonu porazil druhého Němce Marcela Hackera o téměř sekundu a půl a navázal na tři týdny staré prvenství ze slovinského Bledu.

 

Alik Keplicz, ČTK/AP

Na stupně vítězů se v neděli probojovaly další dvě české posádky. Sestry Lenka a Jitka Antošovy skončily v závodě dvojskifů na druhém místě, čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník obsadila třetí pozici. Po vleklých zdravotních problémech zahájila se zpožděním sezónu skifařka Miroslava Knapková. Dvojnásobná mistryně světa dojela čtvrtá.

Vyhrál stylem start - cíl 

Synek vyhrál stejně jako v Bledu stylem start - cíl a připsal si jubilejní desáté vítězství ve Světovém poháru. Stříbrný olympijský medailista z Pekingu vedl půl kilometru před cílem bezmála o tři a půl sekundy a o jeho vítězství nebylo pochyb. Za ním se odehrával souboj o druhé místo, z kterého nakonec vyšel vítězně Hacker, jenž porazil olympijského šampióna Nora Olafa Tufteho.

Podobně jasně přitom Synek vyhrál i v Bledu. "Zatím se to jeví jako nejjednodušší varianta. Zvolil jsem stejnou strategii jako minule a vyšlo to," řekl Synek. V minulých letech přitom měl ve zvyku začínat pomaleji a zrychlovat v závěru. "Trochu mě překvapuje, že to vychází. Ale nedělám nic jinak než dříve. Nevím, kde se to ve mně vzalo. Jestli to přišlo s tím, že jsem o rok starší? Nevím," pousmál se.

Veslař pražské Dukly má nyní našlápnuto k celkové výhře ve Světovém poháru. V závěrečném třetím závodě seriálu v Lucernu by mu mělo stačit postoupit do finále. "Určitě se o to chci pokusit," řekl Synek.

Knapková, jejíž přípravu na sezónu narušilo zranění kotníku a poté nemoc, musela už v sobotu svést velký boj o účast ve finále. Postupové třetí místo ve své semifinálové jízdě uhájila o devět setin. Ve finále jela od začátku na posledním místě, ale díky zrychlení v závěru se posunula na čtvrtou příčku. Zvítězila s ohromným náskokem běloruská legenda Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová, Knapkové scházelo ke stupňům vítězů 2,59 sekundy.

Sestry Antošovy podlehly jen Britkám 

Sestry Antošovy ve finále podlehly jen Britkám Anně Watkinsové a Katherině Graingerové, které si zopakovaly prvenství z Bledu. České reprezentantky, které ve Slovinsku dojely na čtvrtém místě, na vítězky ztratily 2,36 sekundy.

"V porovnání s minulým Světovým pohárem jsme se vůči soupeřkám zlepšily o čtyři vteřiny, což je za tři týdny hodně dobré," pochvalovala si Jitka Antošová. Ke zlepšení posádce pomohl i fakt, že si sestry vyměnily pozici v lodi. Zkušenější a starší Jitka se stala veslovodkou. "Myslím si, že to takhle zatím necháme. Lenka potřebuje získávat zkušenost a naučit se jezdit mezi seniory," dodala Jitka Antošová.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah rozjela finále nejrychleji a v polovině dvoukilometrové trati vedla. Nakonec se musela sklonit před britskou a dánskou posádkou, od které ji dělilo jen 38 setin.

Poslední šesté místo obsadila v závodě čtyřek bez kormidelníka čtveřice Michal Horváth, Milan Bruncvík, Milan Doleček a Jan Gruber. Za vítěznými Australany zaostali o více než osm sekund.

Druhý závod Světového poháru ve veslování v Mnichově:
Muži:
Skif: 1. Synek (ČR) 7:00,57, 2. Hacker (Něm.) 7:02,32, 3. Tufte (Nor.) 7:05,88.
Skif lehkých vah: 1. Galambos (Maď.) 7:11,76.
Dvojskif: 1. Wells, Bateman (Brit.) 6:20,90, ...finále B: 3. Jirka, Vitásek (ČR) 6:35,44.
Dvojka bez korm.: 1. Murray, Bond (N. Zél.) 6:30,05.
Dvojka bez korm. lehkých vah: 1. Schuerch, Jeanneret (Švýc.) 6:49,73.
Dvojskif lehkých vah: 1. Purchase, Hunter (Brit.) 6:26,56, ...finále B: 6. Čabla, Kapa (ČR) 6:54,37.
Čtyřka bez korm.: 1. Austrálie II (Lockwood, Loch, Purnell, Dunkley-Smith) 5:59,91, ...6. ČR (Gruber, Doleček, Bruncvík, Horváth) 6:08,34.
Čtyřka bez korm. lehkých vah: 1. Británie (Chambers, Mattick, Williams, Bartley) 6:06,72, ...3. ČR (Vraštil, Kopáč, J. Vetešník, O. Vetešník) 6:08,56.
Párová čtyřka: 1. Chorvatsko (Sain, M. Sinkovič, Martin, V. Sinkovič) 5:49,91, ...finále B: 5. ČR (Andrle, Ouředníček, Buzrla, Basl) 6:07,85.
Osma: 1. Německo (Hauffe, Reinelt, Wilke, Mennigen, R. Schmidt, Müller, Seifert, S. Schmidt, korm. Sauer) 5:44,22.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:35,86, 2. Levinová (Rus.) 7:41,19, 3. Crowová (Austr.) 7:43,58, 4. Knapková (ČR) 7:46,17.
Skif lehkých vah: 1. Drägerová (Něm.) 7:57,50.
Dvojskif: 1. Watkinsová, Graingerová (Brit.) 7:02,39, 2. L. Antošová, J. Antošová (ČR) 7:04,75.
Dvojskif lehkých vah: 1. Goodsellová, Hoskingová (Brit.) 7:10,74.
Dvojka bez korm.: 1. Haighová, Scownová (N. Zél.) 7:15,64.
Párová čtyřka: 1. Německo (Oppeltová, Bärová, Mankerová, Schillerová) 6:30,70.
Osma: 1. Rumunsko (Cogianuová, Zahariová, Bursucová, Craciunová, Cojocariuová, Albuová, Lupascuová, Mirončičová, korm. Stoicaová) 6:21,89.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty